Haber

Tayvan’da Haikui Tayfunu: 116 kişi yaralandı, 260 bin ev elektriksiz kaldı

Hafta sonu Tayvan’ın güneyinde etkili olan Haikui Tayfunu nedeniyle 116 kişi yaralandı, 260 bin ev elektriksiz kaldı.

Tayvan’a 4 yıl aradan sonra inen ilk tayfun olan Haikui Tayfunu, ülkede büyük hasara neden oldu. Tayfunun etkili olduğu 2 günde 116 kişi yaralanırken, özellikle dağlık kesimlerde çok sayıda heyelan meydana geldi. Güneydoğu bölgesinde şiddetli yağış nedeniyle toplam 7 bin kişi tahliye edilirken, 260 bin ev elektriksiz kaldı. Yetkililer önümüzdeki saatlerde bölgeye elektriğin yeniden verileceğini duyurdu. Tayfunun şiddeti en çok hissedilirken, güney, doğu ve iç kesimlerdeki kentlerde bir günlük tatil ilan edilirken, feribot seferleri de orta düzeyde verildi. Tayvan Sivil Havacılık Otoritesi tarafından yapılan açıklamada 208 yurt içi, 23 yurt dışı uçuşun ertelendiği kaydedildi.

Öte yandan dünyanın en büyük fason çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), Tayvan’daki tesislerinin normal çalıştığını ve tayfundan etkilenmediğini açıkladı.

Tayfun hatasız bir şekilde Çin’e doğru ilerliyor

Bugün itibarıyla etkisini kaybeden Haikui Tayfunu Çin’e doğru ilerliyor. Tayfunun yarın sabah Çin’in Guangdong ve Fujian eyaletlerinin ortasında bulunan Shantou şehrine ulaşması bekleniyor. – TAIPEI

haber-taskopru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu