Yaşam

‘Beatles’ı Beatles yapan gitar’ için arama kampanyası başlatıldı

Müzik tarihinin en değerli enstrümanlarından biri olan Paul McCartney’nin orijinal Höfner bas gitarını bulmak için dünya çapında bir araştırma sürüyor. Bu amaçla Lost Bass Project adında bir internet sitesi açıldı. Site, “tarihteki en önemli bas” olarak nitelendirilen enstrüman hakkında bilgilerin paylaşılması çağrısında bulunuyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre McCartney bu enstrümanı 1961 yılında Almanya’nın Hamburg kentinde 38 dolara satın almıştı. Ancak sekiz yıl sonra ortadan kayboldu.

Soruşturma, McCartney’nin Höfner’den kayıp aleti bulmasını istemesiyle başladı.

Beatles’ın hit şarkıları Love Me Do ve She Loves You gibi parçalarda bas gitar çalındı.

‘ROCK AND ROLL TARİHİNİN EN BÜYÜK GİZEMİ’

Araştırma projesini yöneten Nick Wass, “rock and roll tarihinin en büyük gizemini” çözmek için iki gazeteciyle birlikte çalışıyor. Wass, kampanyanın McCartney’nin kendisiyle iletişime geçmesinden sonra başladığını söylüyor.

Beatles’ın 1969 tarihli Get Back albümünün kayıtlarından sonra bas gitarın ortadan kaybolduğu düşünülüyor.

Enstrümanın nereden çıkarıldığının bilinmediğini söyleyen Wass, gitarın herkes tarafından tanınabildiğini söylerken “bu Beatles’ı Beatles yapan bas” ifadesini kullanıyor.

Daha önce BBC’de çalışmış olan gazeteciler Scott ve Naomi Jones da aramaya yardımcı oluyor. Scott Jones, kendisinin ve Naomi’nin araştırma becerilerini kampanyaya nasıl kattıklarını anlattı.

Bir bas gitarın müzayedede ne kadara mal olabileceği belli değil, ancak bunun emsalleri var.

KURT COBAIN’İN GİTARI 6 MİLYON DOLARA SATILDI

John Lennon’ın çalınan gitarı yarım yüzyıl sonra yeniden ortaya çıktığında 2,4 milyon dolara satıldı.

Kurt Cobain’in MTV Unplugged setindeki akustik gitarı 6 milyon dolara satıldı.

McCartney’nin bas gitarının müzik tarihindeki değeri göz önüne alındığında bu standartları aşmak mümkün. Ancak Lost Bass Project grubu, aramanın ticari amaçlı olmadığı konusunda net.

Jones şöyle diyor:

“Höfner’in öngörüsü, birisinin tam bir iyi niyetle ortaya çıkacağı yönünde. Gitarı elinde bulunduran kişi, neye sahip olduğunun farkına bile varmayabilir. Bir gün halka açık bir yerde sergilenebilse güzel olurdu. Ama birinin para kazanması gerekiyorsa. biraz gitarın tanınması için öyle olsun.” “En azından bulunmuş olacak. Sonuçta bunu Paul’e gitarını geri vermek için yapıyoruz. Onun her zaman istediğinin bu olduğunu biliyoruz.”

Aradan kısa bir süre geçmesine rağmen kampanya sayfası üzerinden “heyecan verici ipuçlarına” ulaşıldığı kaydediliyor.

McCartney’s Press’e sahip olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Basları tanımlamaya çalışan herhangi bir amatör dedektifin bilmesi gereken birkaç işaret vardır.

En büyük işaret logonun şeklidir. McCartney’nin oynadığı versiyonda Höfner logosu yatay olarak basılırken, önceki modellerde logo dikey olarak basılmıştı.

Müzik efsanesinin bas gitarı da kapsamlı bir turnenin ardından yenilendi. Fotoğraftakinden farklı görünebileceği belirtiliyor. Son olarak basa daha koyu bir boya uygulandı. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu