Haber

Kıbrıs Gazisi Menemenliler Barış ve Özgürlük Günü’nde Kıbrıs’ta

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. Yıldönümünde Menemen Belediyesi, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları için Menemen Muharip Gaziler Derneği’nden 20 Kıbrıs Gazisini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne götürdü. Lefkoşa’daki törenlere katılan Kıbrıs Gazilerimiz duygusal anlar yaşadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenlediği Uluslararası Ercan Havalimanı açılışı ile 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Günü Resmi Geçit Törenine katılan Menemen Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Pehlivan, “Anadolu ile Kıbrıs Türkü arasındaki vefayı sorgulama cüretinde bulunanlar, bunu 49 yıl önce çok acı bir şekilde yaşadılar. Bütün dünya bilmelidir ki Kıbrıs Türkleri, Büyük Türk Dünyasının ayrılmaz bir parçasıdır.” söz konusu.

Menemen Belediyesi Başkan Yardımcısı Aydın Pehlivan, Menemen Muharebe Gazileri Derneği’nden 20 kahraman Kıbrıs Gazisi ile 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere KKTC’ye gitti. Güreşçi, kutlama töreni için körfezden Kıbrıs’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ercan Havalimanı’ndaki yeni terminal binası ve pistinin açılış törenlerinde de hazır bulundu.

MENEMEN’DEN GAZİLERE YOĞUN İLGİ

Menemen Belediyesi tarafından Kıbrıs’a götürülen Menemen Muharebe Gazileri Derneği’nden 20 Kıbrıs Gazisi, gündüz saatlerinde yapılan açılış törenlerinin ardından akşam saatlerinde düzenlenen 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katıldı. Geçit törenine Menemen Belediyesi korteji ile katılan gazilerimizin geçişi KKTC vatandaşları tarafından ilgiyle karşılandı.

Resmi geçit töreninin ardından 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Kutlamaları ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Aydın Pehlivan, 49 yıl önce Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcıları Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş önderliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki soydaşlarımıza yönelik zulmü sona erdirmek için yürütülen barış harekâtının gerekçesine değindi.

“KIBRIS TÜRKÜ BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN ENTEGRE BİR PARÇASIDIR”

Pehlivan, KKTC’nin kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümünde şehit ve gazilerimizin harekatta büyük pay sahibi olduğunu ve hemşehrilerimizin özgür ve bağımsız bir yaşam sürmeleri nedeniyle, “Onlar için yapabileceklerimiz az. Onlara minnet borcumuz var. Bu vatan için canlarını ortaya koyan gazilerimiz için her zaman hizmet etmeye devam edeceğiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çok değerli bir güce sahiptir. Çünkü yanında Vatan var, Türkiye var, Türk milleti var. Dün olduğu gibi bire bir kararlılıkla, bire bir duygu ve inançla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında yer alacağız. Ülkemiz, Kıbrıs Adası’nın eşit sahiplerinden Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerini korumak amacıyla Barış Harekâtı’nı yürütmüştür. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı açıklamalarda bu konudaki kararlılığımızı tüm dünya bir kez daha gördü. Kıbrıs Adası’nın ve Doğu Akdeniz’in zenginliklerinin sadece kendilerine ait olduğunu düşünenler, Türkiye ve KKTC’nin kararlılığını bugün olduğu gibi gelecekte de aleyhlerinde bulacaklardır. Kıbrıs Adası’nın Doğu Akdeniz’de bir gerilim alanı değil, barış ve huzurun sembolü olmasını istiyoruz ve bugün açılışı yapılan Uluslararası Ercan Havalimanı bunun göstergesidir. Barış isteyenlere dostluk elimizi uzatmaya her zaman açığız. Aksi takdirde Türk milletinin Anadolu ve Kıbrıs’taki karşılıklı bağlılığını ve gücünü sorgulayanlar, 49 yıl önce ne kadar yanıldıklarını acı bir tecrübeyle anladılar. Kıbrıs Türkleri, Büyük Türk Milletinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu gerçeği değiştirmeyi hayal edenler, er ya da geç boş bir amaç için çabaladıklarını anlayacaklardır. söz konusu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

dikmen-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu