Ekonomi

Buğday 3 ayın en dibinden yükselişe geçti

Buğday fiyatları Arjantin’deki kuraklık, ABD’deki toprak şartları üzere tesirlerle 3 aydan fazla bir mühletin tabanından yükselişe geçti.

Küresel tahıl ve yağlı tohum arzı kısıtlı durumda ve önümüzdeki aylarda daha fazla üretim kesintisi fiyatları daha yüksek düzeye taşıyabilir. Bu da besin enflasyonunu daha fazla tetikleyebilir.

JPMorgan Chase & Co.’ya göre; tarım piyasası savaş ve iklim koşullarından kaynaklanan büyük risklerle karşı karşıya ve fiyatlar gelecek yılın başına kadar artmaya devam edebilir.

ABD Tarım Bakanlığı’nın bilgilerine nazaran, ABD’de kış buğdayı miktarı, bir hafta öncesine göre 2 puan artarak yüzde 34’e yükseldi. Öte yandan Güney yarımkürenin en büyük ihracatçısı olan Avustralya’da yolları yıkıp kimi demiryolu temaslarını da kapatan seller ve şiddetli yağmurların çok sayıda esere ziyan verdiği belirtildi.

Chicago’da buğday 22 Ağustos’tan beri en düşük seviyeyi görmesinin akabinde 2. günde de yükseldi; lakin fiyatlar yılın kazanımlarını silmekten hala çok uzakta değil.

Soya fasulyesi üst üste beşinci günde yükselerek üç haftanın en yükseğine yakın düzeyden süreç görüyor.

Yükselen ham petrol fiyatları da biyoyakıt talebini destekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu