Haber

Azerbaycan’dan Kılıçdaroğlu’na sert tepki: Türk dünyasını o harita böler!

Azerbaycan Millet Meclisi Üyesi ve Batı Azerbaycan Topluluğu Başkan Yardımcısı Hikmet Babaoğlu, Kılıçdaroğlu’nun 6 Mayıs gecesi yaptığı konuşmada açıkladığı haritaya sert tepki gösterdi.

“İran üzerinden Çin’e giden hat Türk dünyasını birleştirmiyor, aksine bölüyor”kim demişbabaoğlu “Çünkü bizi birleştirecek tek Türk koridoru Zangezur’dan kardeş cumhuriyetlere geçen hat. Onun projesiyle Rusya, İran ve en çok da Ermenistan kazanırken Türkler kaybediyor.”sözlerini kullandı.

Azerbaycan Millet Meclisi Üyesi ve Batı Azerbaycan Topluluğu Başkan Yardımcısı Hikmet Babaoğlu “Kılıçdaroğlu’nun haritası Türkleri birleştirme değil bölme iradesinin göstergesidir. CHP lideri Azerbaycan’ı cezalandırırken Ermenileri ödüllendirdi”söz konusu.

HAYATIMIN EN BÜYÜK PROJESİ OLDUĞUNU AÇIKLADI’

Azerbaycan siyasetinin değerli isimlerinden Hikmet Babaoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya hesabından Türkiye Gazetesi’ne konuşuyor. “Hayatımın en büyük projesi”o paylaştı “Türkiye Yolu Projesi”Azerbaycan Türklerini derinden yaraladığını söyledi.

babaoğlu “İran üzerinden Çin’e giden hat Türk dünyasını birleştirmiyor, aksine bölüyor. Çünkü bizi birleştirecek tek Türk koridoru, Zengezur’dan kardeş cumhuriyetlere uzanan hattır. Kemal Kılıçdaroğlu emperyalistlerin Türkleri bölme planını bir kez daha yineledi. Onun projesiyle Rusya, İran ve en çok da Ermenistan kazanacak, Türkler kaybedecek.”dedi.

“TÜRK DÜNYASINI BÖLME AMAÇLARINI O KONUŞMADAN VE ELİNDE TUTTUĞU HARİTADAN GÖRDÜK”

CHP-HDP yakınlaşmasını hatırlatan Azerbaycan Milletvekili Babaoğlu “Demek ki o görüşmeler, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın da aralarında bulunduğu terör örgütü mensuplarının serbest bırakılması, özerklik ve federasyon vaatleri gibi sadece Türkiye’yi bölecek müzakereler değildi. O konuşma ve elinde salladığı harita ile Türk dünyasını bölmeyi amaçladıklarını gördük.ifadelerini kullandı.

Hikmet Babaoğlu, Karabağ’daki Ermeni işgali mağdurlarını hatırlatarak, şöyle devam etti:

Kardeş Türkiye ile birlikte Ermeni işgalcilerinden döktükleri kanın hesabını sorduk. Onları yendik ve tutsak coğrafyayı özgürleştirdik. Bu son harita, Kılıçdaroğlu’nun iktidara gelmesi durumunda Şuşa beyannamesi ve Karabağ’ın tekrar tartışılıp konuşulmayacağı konusunda endişeye sevk etti. Çünkü biliyoruz ki Kemal Bey’in bazı güç odaklarına verdiği sözler vardı. Emperyalizmin önceki gece çizilen rotayı ortaya çıkarması da tereddütlerimizi haklı çıkardı. CHP, Karabağ savaşında HDP’den farklı bir yerde durmadı. Azerbaycan’ı suçlayan CHP’lilerin sözlerini unutmadık. Bu noktada ağırlıklı olarak Ermenileri destekleyen tarihsel tavır değişmemiştir. Ancak biz inanıyoruz ki, 14 Mayıs’ta aziz Türk milleti tüm dış sayaçları yerle bir edecektir. Lütfen Türkiye’deki kardeşlerimiz bu seçimin sadece Türkiye’nin kaderini belirlemediğini görsünler ve anlasınlar.

“SESLENDİRİLMİŞ ERMENİ TEZLERİNE İLAVE DEMEKTİR”

Azerbaycan’ı yok sayan haritaya “Millet İttifakı’ndan farklı bir tavır beklemiyorduk” sözleriyle tepki gösteren Azerbaycanlı siyaset bilimci Elçin Mirzabeyoğlu, şunları söyledi:

O masa Türk dünyasının düşmanları tarafından kuşatılmıştır. Kılıçdaroğlu o haritayla birçok yere tebligatlar gönderdi. Çünkü Zangezur’un sadece bir yol ve demiryolu olmadığını, aynı zamanda bir güç koridoru olduğunu da biliyor. Türk dünyasını birbirine bağlayan koridor Zengezur sınırıdır. Kemal Bey’in açıklamaları Ermeni tezlerini dile getirmekten başka bir anlama gelmiyor. İran toprakları merkezli İran üzerinden açılacak hattan Türklerin değil, İran’ın, Rusların ve Ermenilerin yararlanacağını çok iyi biliyor.

Türk dünyasını İran üzerinden birbirine bağlamak, hem binlerce kilometrelik bir mesafe kat etmek, hem de farklı dinamikleri bünyesine katmak demektir. En kıymetlisi ise Zengezur’un faaliyeti Ermenilerin bu coğrafyada elde ettiği pek çok haksız kazancın sonu anlamına geliyor. Bu, Türk düşmanlarının çizdiği bir sınırdır.

O dönemde Azerbaycan’a iki helikopter vermeyenler, şimdi Azerbaycan’ın hem Batı dünyasıyla hem de Türkiye ile bağlarını koparmaya çalışıyor. Kemal Bey açıkça ‘Azerbaycan’ı cezalandıracağım’ dedi. Haritayı katlayıp iç cebinde tutsun diyoruz. Gelecekte torunlarınıza verin. Zengezur’u açıp Türkiye ile birlikte bu oyunları bozacağız.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI

saruhanli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu