Haber

Ankara’da Kımız Şenliği düzenlendi

TÜRKSOY, Kazakistan Kültür ve SporAnkara Kımız Festivali, Sağlık Bakanlığı ve Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği işbirliğiyle düzenlendi.

Ankara’da Kazak Obası’nda düzenlenen Türkiye ve Kazakistan milli marşlarının söylenmesiyle başlayan festivalde konuklara geleneksel Kazak yemekleri ikram edildi.

Kazakistan dışında ilk kez düzenlenen festivale Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türkiye’de yaşayan Kazaklar ve çok sayıda davetli katıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev burada yaptığı konuşmada, “Bugün, Türk Dünyasının ortak geleneği olan lezzetli kımız içeceğimizi sizlerle tanıştırmak amacıyla ilk kez böyle bir festival düzenlemenin heyecanını yaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Sapiyev, kımızın Türk kültürünün önemli bir parçası olduğuna işaret ederek, “Bu bayram ilk kez Kazakistan dışına taşınmış ve Anadolu’nun kalbi Ankara’da kutlanmaktadır.” dedi.

Kimiz Fest’in aslında Kazakistan’da bir bayram olduğunu belirten Sapiyev, festivalin her yıl yapılmasını istediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından katılımcılara teşekkür belgesi ve hediye takdim edildi.

Ardından katılımcılara kımızın yapım süreci anlatıldı ve Kazakistan el sanatları, müzik ve dans gösterileri gerçekleştirildi.

Etkinlik sonunda tüm katılımcılara kımız ikram edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu