Haber

Türkiye’nin turizm hedefi 51,5 milyon turist ve 46 milyar dolar gelir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2023 yılı Bütçe sunumunu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yaptı.

Bakan Ersoy, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının son 20 yılda 3,4 kat artarak 2019’da turizm rekoru kırdığını belirterek, Türkiye’nin en çok ziyaretçi ağırlayan ülkeler sıralamasında dünyada 6. sırada yer aldığını söyledi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verileri. .

Hedef 51,5 milyon ziyaretçi

Bakan Ersoy, ziyaretçi sayısının amaçlarını da açıklayarak, “2022 yılsonu hedefimizi yine 51,5 milyon ziyaretçi ve 46 milyar dolar ciro olarak revize ediyoruz. 2023 hedeflerimiz çok daha büyük. 60 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar ciro. Tüm bu rakamlar bize şunu gösteriyor. Yeni Türkiye” , Türkiye olarak artık 21. yüzyılda turizmde süper ligde. Bunu en üst düzeyde yapan ülkeleri rakip olarak görüyor ve hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz.”değerlendirmesini yaptı.

“Turizmde birçok başarıya imza attık”

Turizmde birçok başarıya imza attıklarını anlatan Bakan Ersoy, şöyle konuştu: “Elbette bu başarılar tesadüfen olmuyor. Doğru stratejiler ve sonrasında bir dizi aksiyonla mümkün. Bu aksiyonların başında tanıtım gelir. Turizmde farkındalık başarı ile başarısızlık arasındaki farktır. Türk Turizmini kurarak. 2019 yılında Tanıtım ve Kalkınma Ajansı olarak bu farkı kalıcı olarak Türkiye’ye kazandırdık. Başarıya ulaştırdık”açıklama yaptı

“Belge alan tesis ve araç sayısı 12 bini geçti”

Bakan Ersoy, turizmde küresel krizleri başarıyla yönettiklerini belirterek, “Öte yandan Türkiye’yi dünyanın en etkin ve en yoğun tanıtım yapan ülkesi konumuna yükseltti. 2022’de bu konumu daha da güçlendirerek sürdürdük. Bu noktada her iki şirketle de 200 ülkeyi kapsayan özel tanıtım kampanyaları yürütüyoruz. dijital ve geleneksel iletişim araçları.”açıklama yaptı

‘Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’Bakan Ersoy, 2022 yılı Haziran ayı prestij belgesi alan tesis ve araç sayısının 12 bini geçtiğini bildirdi.

“Şimdi bu alanda geleceğin trendlerini bugünden ülkemize taşıyacak ve küresel sürdürülebilirlik uygulamalarına ivme kazandıracak çok önemli ve değerli bir adım daha atıyoruz. Küresel Sürdürülebilir Turizm Kurulu ile 3 yıllık iş birliği anlaşması imzaladık. dünyanın önde gelen belgelendirme kuruluşları arasında yer alıyor ve uluslararası standartları karşılıyoruz.Uygun bir formda ‘Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı’ hazırladık.Program kapsamında konaklama tesisleri için sürdürülebilir turizm kriterlerini belirledik ve Uluslararası tanınırlık için Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi’ne başvurduk. Dünyada bu kadar kapsamlı bir çalışma yürüten ilk ülke olduğumuzun altını çizmek isterim. çok yakında hayata geçirecek, Türkiye’yi bir kez daha dünyaya örnek ülke yapacak ve sürdürülebilirlikte ülkemiz için fark yaratacak. ble turizm. Uzun vadede sektörümüzü daha da güçlü kılacaktır. Bu çalışmalarla hem turizm pazarındaki rekabet gücümüzü artıracağız hem de Türkiye olarak uluslararası anlaşmalardan doğan yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz.”


“Sürdürülebilir Turizm Programı”

2023-2025-2030 yıllarını kapsayan ‘Sürdürülebilir Turizm Programı’Tüm konaklama tesislerinin kademeli olarak çevreye duyarlı hale getirileceğini söyleyen Bakan Ersoy, “Konaklama tesislerimizin tamamını ‘Bakanlık belgeli’ yaparak nitelikli turizm açısından çok gerekli ilk süreci tamamladık. Şimdi sınıflandırma belgesi almalarını sağlayarak süreci bir adım daha yukarı taşıyarak süreci tamamlayacağız”açıklama yaptı

Bakan Ersoy, turizm alanında yürütülen çalışmalar kapsamında tesisin doğru ve kaliteli olabilmesi için altyapının güçlü olması şartının arandığını kaydetti. “Turizm potansiyelimizin hakkını verebilmek için bu potansiyele sahip yerlerde hem finansal hem teknik olarak hem de kontrol noktasında altyapı uygulamalarını destekliyoruz. 2002-2022 döneminde sürdürülebilir kalkınma kapsamında yaklaşık 2,3 milyar TL’lik takviye sağladık.” turizm odaklı çevre düzenlemesi ve altyapısının geliştirilmesi ile turizme kazandırılmıştır.2018-2022 ortasında milyon TL sağlanmıştır.söz konusu.

Konaklama tesislerinde yatak kapasitesi

Konaklama tesislerinin yatak kapasiteleri ile ilgili çalışmalara da değinen Bakan Ersoy, “Türkiye’nin 2002 yılına kadar ulaştığı toplam konaklama tesisi sayısı 9 bin 900, yatak sayısı ise 804 bin iken bu yılsonu itibarıyla konaklama tesisi sayısı 21 bin 100’ü, yatak sayısı ise 1,9 milyonu geçti.” tüm konaklama tesislerimizi Bakanlık Belgeli hale getirerek çok önemli bir adım attık. Önümüzdeki yıllarda önceliğimiz başta Ege olmak üzere Anadolu’nun kapasitenin düşük olduğu diğer bölgelerinde de yatak sayısını artırmak ve yaygınlaştırmak olacaktır.”dedi.

Ücretsiz halk plajları

Bakan Ersoy, ‘5 Yıldızlı Halk Plajları’ projesiyle ilgili olarak, ” 2019 yılında başladığımız bu proje kapsamında 2022 yılına kadar 7 adet ücretsiz halk plajının inşaatını tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 2022 yılında Antalya Kemer Beldibi’nde 2 adet, Muratpaşa Lara’da 1 adet halk plajını ücretsiz olarak vatandaşlarımızın kullanımına açtık. Böylece 5 yıldız kalitesinde ücretsiz halk plajı sayımızı 10’a çıkardık.söz konusu.

Bakan Ersoy, 2023 yılında plaj sayısını artırmayı planladıklarını belirterek, “Antalya Küçük Çaltıcak ve Kemer-Phaselis’te 2, Muğla Bodrum Torba ve Gündoğan’da 2, İstanbul Şile’de 1, İzmir Seferihisar-Teos’ta 1 olmak üzere 6 halk plajını daha ücretsiz açarak plaj sayımızı artıracağız. Artıracağız. 16’ya çıkardık. Ayrıca karavan parkları ve hizmet alanlarını da ekleyerek 8 plajımızın kapasitesini artıracağız.”açıklama yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu