Haber

Türkiye’nin dört bir yanı sıcaktan kavururken, onlar sobayı yakıyorlar.

Türkiye’nin birçok yerinde hava sıcaklığı mevsim normallerini aşarak rekor seviyelere ulaşırken, geçiş ikliminin yaşandığı gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının 20 dereceye ulaştığı Gümüşhane’de bu durum örneğin gündüz saatlerinde olurken akşam saatlerinde bambaşka bir hal alıyor.

Güneşin etkisini yitirmesiyle birlikte şehir merkezinde bile sıcak hava etkisini gösterirken, yüksek kesimlerde sobalarda çıtırdayan odun ateşi etrafında insanlar ısınıyor.

AKŞAMLAR SOBA YAKILIR

Sakinlik ve huzur arayanların vazgeçilmez adresi olan yüksek rakımlı Gümüşhane yaylaları serin ve temiz havasıyla dikkat çekerken, keşfedilmeyi bekleyen bir doğal hazine olan yaylalarda temmuz ayının son günleri de dahil olmak üzere istisnasız her akşam sobalar yakılmaktadır.

Denizden 2 bin rakımlı Dörtkonak yaylasında ailesiyle birlikte kalan Sare Balki, bir aydır yaylada olduklarını ve her gece soba yakmak zorunda kaldıklarını söyledi.

ŞANSLARINI DİYORLAR

Balki, temmuz ayı olmasına rağmen gündüzleri sıcak, akşamları soğuk olduğu için bu sırada soba yaktıklarını kaydetti. “Bir aydır yayladayız ve geldiğimizden beri her akşam soba yakıyoruz. Yakmazsak üşüyoruz. Sabah dışarı çıktığımda çimenler ıslanıyor, hep dizime kadar ıslanıyor, ondan sonra hasta oluyorum. Gündüzleri çok sıcak, kısa kollu giyiyoruz, akşamları soğuk ve bu sefer kalın bir şeyler giyiyoruz. Bu durum hem güzel hem de berbat.”söz konusu.

YAYLALAR YAZ BİTENE KADAR OKULLAR AÇILIYOR

Metin Balki ise “Akşamları hava soğuyor sobayı yakıyoruz. Yakmadan durmuyor. Sobanın ısınması keyifli ve keyifli. Gündüzleri çok sıcak, akşamları ise rüzgarın etkisiyle soğuk oluyor. Okullar açılıncaya kadar buradayız.”dedi.

Yüzde 60’ı dağ olmak üzere 430’dan fazla tescilli yaylası bulunan Gümüşhane, doğal güzelliklerle bezeli ve mistik bir atmosfere sahip bir coğrafya olarak biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu