Ekonomi

TL’ye Dönmeyen Bankalara Uygulanan Komisyon Yüzde 3’ten 8’e Çıkarıldı

Merkez Bankası, TL mevduatı düşük bankalara uygulayacağı komite oranlarında artırıma gitti. Evvelce yüzde 3 olan komite oranı yüzde 8’e yükseltildi. 

Komisyon oranı yüzde 3’ten yüzde 8’e yükseltildi

TCMB, TL mevduatı düşük bankanın zarurî karşılıklarına uygulayacağı kurul oranını artırdı. TCMB’den bankalara gönderilen evraka nazaran TL mevduat/katılım hissesi oranı yüzde 50’nin düşük olan bankaların zarurî karşılıklarına yüzde 8 kurul uygulanacak. Bu oran bir evvelki düzenlemede yüzde 3 olarak belirlenmişti.

Yeni oranlar 23 Aralık hesaplama tarihinden itibaren uygulanacak

TL hissesi yüzde 50 ile 60 ortasında olan bankaların zarurî karşılıklarından ise yüzde 3 kurul alınacak. TL mevduat oranı yüzde 60’ın üzerinde olan bankalara ise rastgele bir komite uygulanmayacak. Yeni oranlar 23 Aralık hesaplama tarihinden itibaren uygulanacak.

TL’ye dönüşüm oranına nazaran kurul uygulamasına son verildi

TCMB, bankaların Dövizden TL’ye dönüşlere nazaran belirlenen komite uygulamasına ise 23 Aralık hesaplama tarihi itibariyle son verme kararı aldı. Bu kalemde kurul oranı yüzde 5 olarak uygulanıyordu. Dönüşüm oranı ise yıl sonuna kadar dönüşüm oranlarına nazaran farklılaşıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu