Ekonomi

Telekomünikasyon şirketleri yaklaşan ağ tarafsızlığı kurallarına meydan okuyor

Telekomünikasyon sektörü grupları, 22 Temmuz’da yürürlüğe girmesi planlanan ağ tarafsızlığı kurallarının Biden yönetimi tarafından eski haline getirilmesini önlemek için yasal işlem başlatıyor. AT&T (NYSE:T), Comcast (NASDAQ:CMCSA) ve Verizon (NYSE:VZ) gibi büyük oyuncuları temsil eden bu gruplar, ABD’deki birçok mahkemeye itiraz başvurusunda bulundu.

Federal İletişim Komisyonu (FCC) Nisan ayında geniş bant internet üzerindeki düzenleyici kontrolü yeniden kazanmak için oylama yapmış ve 2015 yılında oluşturulan açık internet yönergelerini geri getirmeyi amaçlamıştı. Bu kurallar daha önce Trump yönetimi altında iptal edilmişti. Yeni kurallar, internet servis sağlayıcılarının belirli web sitelerine yönelik trafiği engellemesini ya da yavaşlatmasını ve yasal içeriğin ücretli olarak önceliklendirilmesini engellemek üzere tasarlandı. Ayrıca, kurallar FCC’ye Çinli telekom şirketlerine karşı harekete geçme ve internet hizmet kesintilerini denetleme yetkisi verecek.

Aralarında USTelecom, NCTA, CTIA ve ACA Connects’in de bulunduğu endüstri grupları, yeni düzenlemelerin geçici olarak bloke edilmesi için adli incelemeye ya da potansiyel olarak bir mahkeme kararına izin vermek üzere kararın durdurulmasını istiyor. FCC’nin Amerikalılar için internet erişimini düzenleme yetkisini aştığını savunuyorlar.

Ağ tarafsızlığını eski haline getirme çabası, Temmuz 2021’de FCC’yi 2015 kurallarını eski haline getirmeye teşvik etmek için bir idari emir imzalayan Başkan Joe Biden için önemli bir girişim olmuştur. FCC Başkanı Jessica Rosenworcel, komisyonun ücretleri düzenleme veya ağ yatırımı teşviklerini engelleme niyetinde olmadığını belirtti.

Demokratlar, Ekim ayına kadar beş üyeli FCC’de çoğunluğa sahip olmadıkları için yakın zamana kadar ağ tarafsızlığı gündemlerini ilerletemediler. Önceki yönetim döneminde FCC, ağ tarafsızlığı kurallarının gereksiz olduğunu ve inovasyonu engellediğini, bunun da internet hizmet sağlayıcılarının ağ yatırımlarının azalmasına yol açtığını iddia etmiş, Demokratlar ise bu iddiaya karşı çıkmıştı.

2017’de ağ tarafsızlığı gerekliliklerinin federal düzeyde geri çekilmesine rağmen, bir düzine eyalet kendi yasalarını ya da yönetmeliklerini yürürlüğe koydu. Sektör grupları, eyalet düzeyindeki bu gerekliliklere karşı yasal itirazlarını Mayıs 2022’de durdurdu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu