Ekonomi

Suudi Arabistan ve Güney Kore arasında 30 milyar dolarlık anlaşma

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid al-Falih’in yaptığı açıklamaya nazaran, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın, Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol ile görüşme emeliyle ülkeye ziyareti sırasında, Suudi Arabistan ile Güney Koreli şirketler ortasında toplamda 30 milyar dolar pahasında mutabakatlar imzalandı.

Güney Kore Sanayi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, ortalarında Samsung ve POSCO Holdings’in de bulunduğu şirketler, Suudi mevkidaşlarıyla güç, demiryolu, kimyasal, ilaç ve oyun kesimlerinde yirminin üzerinde muahede imzaladı.

Korea Electric Power ve dört öteki Koreli şirket, Suudi Kamu Yatırım Fonu ile bir hidrojen ve amonyak üretim tesisi inşa etmek ve işletmek üzere mutabakat mutabakatı imzaladı. 2025 ile 2029 ortasında inşa edilecek ve 20 yıl boyunca işletileceği bildirilen tesis, Korea Electric Power’dan duyurulduğuna nazaran, yılda 1,2 milyon ton yeşil hidrojen ve amonyak üretecek. Projenin 6,5 milyar dolar bedelinde olacağı bildiriliyor.

NEOM’a Güney Kore yatırımı

Hyundai Rotem ile Suudi Arabistan ortasında yapılan mutabakat muahedesine nazaran ise, Suudi Arabistan’ın 500 milyar dolar bedelinde olacak NEOM ekonomik bölgesinde, bir demiryolu projesinde işbirliği yapılacak. Projenin bedeli ise şimdi açıklanmadı.

Bunlara ek olarak, en büyük hissedarı Saudi ARAMCO olan S-Oil, yüksek pahalı petrokimyasal eserler üretmek emeliyle, Güney Kore’nin Ulsan kentindeki fabrikasına 7 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Ayrıca mutabakatlara nazaran Saudi Venture Capital Company yedi özel fon oluşturacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu