Ekonomi

Son Dakika: Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ara zam oranını belirleme çalışmaları kapsamında 3. kez toplanıyor.

7 milyondan fazla çalışanı doğrudan, dolaylı olarak da tüm toplumu ilgilendiren yeni taban ücret rakamına ilişkin süreç devam etmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde 13 Haziran’da ilk toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dün yaptığı ikinci toplantıdan bir rakam çıkarmadı. Komitenin üçüncü toplantısı bugün saat 11:00’de üçüncü kez toplanacak.

“PERŞEMBE GÜNÜNE KADAR BİTMEYECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM”

Asgari ücreti görüşmek üzere üçüncü toplantı öncesi işçi temsilcisi Türk-İş Önderi Ergün Atalay, AK Parti Genel Merkezi’ne geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile burada bir araya gelen Atalay, görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Atalay, “Umarım perşembeyi bulmadan bir sonuca varılır. Sayın Cumhurbaşkanımıza taleplerimizi ilettim. İnşallah perşembeyi bulmaz. Bakalım ne çıkacak. İnşallah yakın bir rakam olur.” Perşembe gününe kadar bitiririz diye düşünüyorum. Yarın açıklanma ihtimali yüzde 50.” sözlerini kullandı.

ASGARİ FİYAT NASIL BELİRLENİR?

Asgari fiyat, yasa gereği personel, patron ve beş devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Taban Fiyat Tespit Kurulu tarafından belirlenir. Komite, yeni taban fiyatın belirlenmesi çalışmaları kapsamında, geleneklere bağlı olarak Aralık ayı içerisinde 4 kez toplanmaktadır. Bakanlıkça belirlenen üyelerden birinin başkanlığında kurul en az 10 üyenin katılımıyla toplanır ve çoğunluk oyu ile karar verir. Oyların eşitliği halinde lider olan partinin çoğunluğu kazandığı kabul edilir.

ŞİMDİ ASGARİ FİYAT NE KADAR?

Asgari ücret, bir personel için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergi ve kesintiler düşüldükten sonra net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari fiyatın patrona maliyeti toplam işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirası brüt taban fiyat, 1551 lirası 24 kuruş sosyal güvenlik primi, 200 lirası 16 kuruş işveren işsizlik sigortası fonu.

karatasajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu