Teknoloji

Şansın Arkasındaki Bilim: Kendi Şansımızı mı Yaratıyoruz Yoksa Her Şey Birbirine Bağlı mı?

İnsanoğlu doğduğu andan itibaren şans kavramı Bunu bazen doğaüstü güçlere, bazen de tesadüflere bağladı. Başımıza çok sevindiğimiz bir şey geldiğinde bazılarımız tesadüflereBazı insanlar doğuştan şanslı olduklarını ve bunu yine de yaşamaları gerektiğini savunuyorlar.

Peki tesadüf dışında şans kavramı nasıl ele alınır? Herşey tesadüf mü yoksa yaşadıklarımız mı? Birçok şey birbirine bağlı mı?Bilim bu konuda birkaç şey söylüyor.

Şans getireceğine inandığımız şeyler hayatımızın birçok alanında mevcuttur.

Şansı çekmek ve başımıza iyi şeylerin gelmesini sağlamak. somut şeylere İhtiyaç hissettik. Kapıya asılır ve iyi şans getirdiğine inanılır at nalı,bolluk ve merhamet sağlamak fil ve deve figürleri,maddi kazanç için narVe ametist, kuvarsVe sitrin gibi doğal taşlar Çeşitli gerçekleri atfettik. Tarih boyunca sadece somut şeylerle değil, şansa yönelik pek çok ritüelle de karşılaşırız.

Yeni bir konuta sağ ayakla girin,Banyo yaparken veya el yıkarken sağ taraftan başlamak, aynı isimde iki kişi arasında otururken dileklerimizin gerçekleşmesi gibi pek çok alışkanlığın iyi şans getireceğine inanılır.

Ve ayrıca Kara kediMerdiven altından geçmek, ayakkabı veya terliğin yanlış çevrildiğini görmek, sol elin kaşınması uğursuzluk getirir. Para kaybıBaşarılı olma niyeti kötü şansa atfettiğimiz temel değerlerden biridir.

Peki neden şansla ilgili bu tür batıl inançlar hayatımıza girdi?

Aslında bu tür alışkanlıklar ve inançlar manevi amaçlar için teşvik eder. Kara kedinin veya merdivenlerin altından geçmenin kötü şans getirdiğine dair objektif bir bilimsel kanıt yoktur. Yeni bir eve sol ayakla girdiğimizde başımıza kötü bir şey gelir mi? Yoksa ters dönen bir ayakkabıyı tamir etmediğimizde şanssızlık mı peşimizden geliyor?

Bahsettiğimiz ve sayabildiğimiz pek çok şeyin görünüşte birbiriyle alakası yok. Ancak insanlık tarihi boyunca bu tür olaylar başka şeylerle eşleştirilerek alışkanlıktan öteye geçmiştir. bir inanç oldu. Bu alışkanlıklar ve inançlar aslında olmasını istediğimiz şeyin yolları ve sistemleridir.

Böyle düşündüğümüzde aklımıza iki şey geliyor: totem ve plasebo etkisi.

Diyelim ki baskılı beyaz bir tişörtünüz var. bu kazak onu her giydiğinde Maçı favori takımınız kazanır ya da o gün harika bir gün geçirirsiniz. Başınıza gelen güzel şeyleri o tişörtle bağdaştırabilirsiniz. Baskılı beyaz tişörtünüz size ait olduğu için size şans ve şans getirecektir. senin toteminoldu.

Ya hasta olduğunuzda birisi size çorba yaparsa? “İyileşme olsun” O çorbayı sana o mu içirdi? Ya da iyileşeceğinize inanın ve doktorunuzun size verdiği düşük miligramlık bir tableti alın. ilacı aldıktan sonra Çabuk güzelleştin mi? Kısaca Plasebo etkisi Tecrübe ettin mi? Birçoğunuz bu soruya evet yanıtı verecek çünkü birçok kişi farkında olmadan plasebo etkisini yaşıyor.

Özellikle listelediğimiz totem ve plasebo etkileri bilim adamlarına göre insanların sorunları arasında yer alıyor. sosyal bağların güçlendirilmesi faktörler arasında. Bu inanç biçimleri davranış bilimlerinde evrimsel bir süreçten geçmektedir. Bahsettiğimiz birçok şey birbiriyle etkileşim halinde olduğundan insanların sosyalleşmesi ve etkileşimlerinin artması kaçınılmazdır. Bilim adamlarının yürüttüğü araştırmalar buradanUlaşabilirsin.

Eğer öyleyse, neden herkes şanslı değil?

Etrafımızda bizden daha şanslı insanlar görüyoruz değil mi? Ya da hayatında birçok şeyi yolunda gitmeyen birini gördüğümüzde onun şanssız olduğunu düşünürüz. Bu tür durumlar kişinin zihniyetinden kaynaklanmaktadır. Hertfordshire Üniversitesi psikoloji profesörü Richard Wiseman’a göre şansı artıran dört faktör var.

  • fırsata açıklık
  • Sezgi ve içgüdüleri dinlemek
  • iyimser bir inanç
  • Kötü olasılıkları düşünebilme ve olayları kontrol altına alabilme becerisi

Şanslı insanlar her zaman fırsatlara açıktır.

Wiseman, şanslı insanların fırsatlara açık olduğunu söylüyor. Öncelikle rastgele fırsatları servete dönüştürmek Ve en azından böyle bir çaba sarf etmek şans getirir. Yeni deneyimlere açık olmak aynı zamanda yeterli olanakları da beraberinde getirir.

Sezgileri dinlemek şansın kapılarını açar.

Şanslı insanlar da sezgilerine güvenir ve içgüdülerine göre hareket ederler. Sezgiyi olumlu bir şekilde dinlemek meditasyonHer şey yapmakla ilgili.

İyi düşün ve iyi ol.

Kendi kendini doğrulayan kehanet Duymuş olmalısın. İyimser inanışa sahip insanlar daha iyi ve daha hoş olasılıkları çeker, kötü şansı uzaklaştırır ve iyi şansın farkına varır. İnsanın niyeti ne ise o gerçekleşir.

Kötü ihtimali düşünerek iyiye odaklanmak aynı zamanda şans da getirir.

Hayatta kalma mekanizması olarak geliştirdiğimiz kötü olasılık düşüncesi, kontrolü ele almak yardım edebilir. Her zaman olmasa da kötü ihtimali düşünmek bize hayattan iyiye nasıl ulaşabileceğimize dair ipuçları verir.

Elbette sadece niyetin yapısını değil, şansla ilgili birçok faktörü de sıralayabiliriz.

Çalışmalar şansın olduğunu gösterdi sadece niyet yapısına Aynı zamanda birçok şeye bağlı olduğunu da gösteriyor. Doğduğumuz coğrafya, sosyal statümüz, ekonomik durumumuz ve ismimiz bile Şansımızı etkileyebilir. Farklı bir çalışma, kulağa daha erkeksi gelen isimlere sahip kadınların hukuk, siyaset gibi alanlarda daha aktif rol oynayabileceğini gösteriyor. Araştırma için buradanUlaşabilirsin.

Bunun sonucunda kara bir kedinin veya bir aynanın aniden kırıldığını görmek, Kötü şans getirmez.Aynı zamanda dört yapraklı yonca Deve figürlerini görmek veya kullanmak bereket ve rahmet getirmeyeceği gibi, uğura da kavuşmamıza yardımcı olmaz. değerli, şansa nasıl bakıyoruzve fırsatları nasıl değerlendirdiğimiz.

Kaynak: IFL Science, SBM Blogu, Science Direct

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu