Teknoloji

Putin’den nükleer tatbikat açıklaması: ‘Olağandışı bir şey yok’

Rusya lideri Vladimir Putin, 7 Mayıs’ta Kremlin’de yapılan göreve başlama töreni sonrası özel askeri harekatta görev yapan birliklerin komutanlarıyla bir araya geldi.

Kamuoyuyla bugün paylaşılan görüntülere göre Putin, Rus komutanlarla görüşmesinde Rus ordusunun Batı’nın tehditkar söylemlerine cevaben gerçekleştireceği nükleer tatbikattan bahsederek “Burada olağandışı bir durum yok, bu bir planlı çalışma” dedi.

Komutanlara cesaretleri ve birlikleri yönetme kabiliyetleri için teşekkür eden Putin, Anavatan’ın çıkarları uğruna yürüttükleri muharebe faaliyetleri için cephedeki askerlere en içten dileklerinin iletilmesini komutanlardan rica etti.

Tatbikatın askeri personelin ve teçhizatın stratejik olmayan nükleer silahları kullanmaya hazırlık düzeyinin desteklenmesi amacıyla yapılacağını kaydeden Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın böylelikle Batılı siyasetçilerin Moskova’ya yönelik provokatif söylem ve tehditlerine cevaben toprak bütünlüğünü ve ulusal egemenliğini mutlak şekilde sağlamayı öngören talimler gerçekleştireceğinin altını çizmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, stratejik olmayan nükleer silahların kullanımını test etmeye yönelik tatbikatın, Batılı yetkililerin son dönemdeki saldırgan açıklamaları ve NATO’nun istikrarı bozucu eylemleri bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu