Ekonomi

OPEC: Petrol tüketimi 2025’te de güçlü kalacak

OPEC’in aylık piyasa raporunda, Çin’in ve toparlanan küresel ekonominin etkisiyle dünya tüketiminin gelecek yıl günde yaklaşık 1,8 milyon varil artacağı beklentisi dile getirildi.

Rapor, OPEC dışı ülkelerden gelen arzın gelecek yıl günde 1,3 milyon varil artacağını öngörüyor. Sonuç olarak, bu ay yeni üretim kesintilerine başlayan Suudi Arabistan ve müttefikleri üretimi önemli ölçüde artırmadıkça petrol piyasaları 2025 sonuna kadar açık vermeye devam edecek.

OPEC Genel Sekreteri Haitham Al Ghais başka bir açıklamasında, iklim değişikliğinin fosil yakıt kullanımını sınırlayacağı yönündeki beklentilere yanıt olarak, “Petrol talebinin zirveye ulaşması beklentisi hiçbir güvenilir kısa ve orta vadeli tahminde yer almıyor” dedi.

Pandemi sonrası toparlanma süreciyle birlikte son yıllarda ulaşım yakıtlarına olan iştah arttı ve hızlı enerji dönüşümüne dair umutlar azaldı. Öte yandan hidrokarbonlardaki artışın kalıcı olup olmayacağı da büyük bir tartışma konusu.

Bu arada Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji ve elektrikli araçların benimsenmesi sayesinde talebin bu yıl keskin bir şekilde yavaşlayacağını ve bu on yılın sonunda zirveye çıkacağını öngörüyor.

OPEC’ten yapılan açıklamaya göre, hem tüketicilere hem de üreticilere daha fazla şeffaflık ve destek sağlamak amacıyla önümüzdeki yıla ilişkin tahminler normalden birkaç ay önce yayınlandı.

OPEC ve müttefiklerinin ilk çeyrek için taahhüt ettiği ek üretim kesintileri uygulanmadan önce bile, tahminler 2024 yılında ortalama günlük 1,8 milyon varillik bir piyasa açığına işaret ediyor. Koalisyon, Ocak ayından itibaren günlük 900.000 varillik ek üretim kesintisi sözü verdi. Ancak analistler bunun yalnızca yarısının uygulanacağını düşünüyor.

Rusya gibi ülkeleri de içeren 22 ülkeden oluşan OPEC+ koalisyonunun tamamı 1 Şubat’ta çevrimiçi bir takip toplantısı gerçekleştirecek. Bakanların bir sonraki yüz yüze toplantısı 1 Haziran’da planlanıyor. Angola bu ay organizasyondan ayrıldı ancak bu ayrılışın arzı etkilemesi beklenmiyor.

OPEC’in petrol üretimi aralık ayında günlük 73 bin varil arttı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ham petrol üretimi Aralık ayında bir önceki aya göre günlük 73 bin varil artarak yaklaşık 26 milyon 700 bin varile ulaştı.

Rapora göre ham petrol üretimi Aralık ayında en çok Nijerya ve Irak’ta arttı. Kuveyt, Suudi Arabistan ve İran’da üretimde azalma yaşandı.

Günlük petrol üretimi Nijerya’da 100 bin varil, Irak’ta ise 23 bin varil arttı. Üretim Kuveyt’te 23 bin varil, Suudi Arabistan’da 12 bin varil, İran’da ise 11 bin varil azaldı.

OPEC ham petrolünün toplam küresel üretim içindeki payı geçen ay bir önceki aya göre yüzde 0,2 artarak yüzde 26,5’e ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu