Ekonomi

Moody’s Türkiye’nin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 5,3’e yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 4,5’tan yüzde 5,3’e yükseltildiğini bildirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu, “Küresel Makro Görünüm” Kasım 2022 raporunu yayımladı.

Raporda, Türkiye ekonomisinin daha önce ağustos ayında yayımlanan raporda bu yıla ilişkin yüzde 4,5 olarak belirtilen büyüme öngörüsünün yüzde 5,3’e yükseltildiği bildirildi.

Türkiye iktisadının gelecek yıla ait büyüme varsayımın de ise değişikliğe gidilmeyerek yüzde 2 olarak teyit edildiği belirtilen raporda, 2024 yılında ise Türkiye iktisadının yüzde 3 büyüme kaydetmesinin beklendiği kaydedildi.

Raporda, global iktisadın kalıcı enflasyon görünümü nedeniyle yüksek belirsizliğin görüldüğü bir gerileme sürecinin eşiğinde olduğu, global iktisadın nakdî siyaset sıkılaştırılması, jeopolitik ve finansal piyasa oynaklığı üzere bir dizi zorlukla karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Raporda, “Küresel büyüme 2023 yılında yavaşlayacak ve 2024 yılında da durgunluğunu korumaya devam edecek. Eğer hükümetler ve merkez bankaları, ekonomileri mevcut zorluklara karşı yönlendirebilmeyi başarabilirse 2024 yılında yine de görece bir istikrar süreci oluşabilir.” sözleri yer aldı.

Kredi derecelendirme kuruluşunun raporunda, G20 ekonomilerinin bu yıla ait büyüme varsayımının yüzde 2,5’ten yüzde 2,1’e, gelecek yıla ait büyüme iddianın ise yüzde 2,1’den yüzde 1,3’e çekildiği belirtildi.

Özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika başta olmak üzere gelişmiş ekonomilerdeki aktivitenin azalması nedeniyle 2023 yılında global ekonomik performansta sert bir yavaşlamanın yaşanmasının beklendiği bildirildi.

Raporda, 2024 yılında ise global ekonomik aktivitenin ortalama eğiliminin altında kalarak yalnızca 2,2 artış kaydetmesinin öngörüldüğü kaydedildi.

Küresel ekonomik görünüme ait nakdî sıkılaştırmanın, artan faiz oranlarının ve yükselen ABD dolarının ileriki periyotta finansal risk oluşturduğu belirtilirken derecelendirme kuruluşunun temel beklentisinin merkez bankalarının gelecekte sistemsiz bir nakdî sıkılaştırma sürecinin oluşmasından kaçınması tarafında olduğu kaydedildi.

Raporda, ABD iktisadının bu yıla ait büyüme kestirimin yüzde 1,9’dan yüzde 1,8’e, 2023 yılına ait büyüme kestirimin ise yüzde 1,3’ten yüzde 0,4’e çekildiği kaydedildi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun raporunda, Avro Bölgesi iktisadının ise bu yıla ait büyüme kestirimin yüzde 2,5’tan yüzde 3’e artırıldığı, 2023 yılına ait yüzde 0,3 olan büyüme varsayımın ise yüzde 0,6 daralma olarak güncellendiği belirtildi.

Raporda, Çin ekonomisin ise bu yıla ait büyüme iddianın yüzde 3,5’tan yüzde 3’e, gelecek yıla ait büyüme iddianın ise yüzde 4,8’den yüzde 4’e düşürüldüğü belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun raporunda, ayrıyeten önümüzdeki süreçte Rusya ve Ukrayna ortasındaki gerginliğin makro ekonomik görünümde temel jeopolitik risk olarak kalmaya devam etmesinin beklendiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu