Teknoloji

Meta tarafından geliştirilen VoiceBox, güvenlik riskleri nedeniyle yayınlanmayacaktır!

Facebook’un ana şirketi Meta, geçen hafta yayınladığı bir blog yazısında Voicebox’ı duyurdu. Meta tarafından ses kutusu “Konuşma üretimi için en çok yönlü yapay zeka”.Yazılım, ses düzenleme, örnekleme, stil ve erişilebilirliğe yardımcı olmak için geliştirilmiştir.

SESİ ETKİLEMEK İÇİN İKİ SANİYE DİNLEMEK GEREKİR

Meta tarafından geliştirilen Voicebox, bir kişinin sesini duyduğu anda aynı sesi taklit edebiliyor. Örneğin, Voicebox’a sesinizi dinlettiğinizde, uygulama sesinizi kısa sürede analiz edip taklit edebilir ve taklit ettiğiniz ses ile herhangi bir metni sorunsuz bir şekilde okuyabilir.

Şirket, geliştirilen yapay zekanın güvenlik riskleri nedeniyle yayınlanmayacağını duyurdu.

Geliştirilmiş yapay zeka; ChatGPT metin için ne ise, Voicebox da ses için, DALL-E ise sanat için odur.

KİŞİNİN SESİNİ ÇIKARMASI İÇİN DİNLEMESİ YETERLİDİR

Yeni yazılımı açıklayan meta “Voicebox, sesin içeriğini ve stilini korurken, yüksek kaliteli ses klipleri üretebilir ve önceden kaydedilmiş sesleri düzenleyebilir (araba kornalarını veya köpek havlamasını kaldırmak gibi)”o yazdı. “Model ayrıca çok dillidir ve altı dilde konuşma üretebilir.”

Model, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Lehçe ve Portekizce dillerinde 50.000 saatten fazla filtrelenmemiş ses kullanılarak eğitildi.

Meta’ya göre Voicebox’ta %1’lik bir kusur oranı düşüşü var.

KULLANICILAR, GELEN METİN BİLDİRİMLERİNİ SEND’İN SESİYLE DUYACAK

Meta, gönderide Voicebox’ın çeşitli görevleri gerçekleştirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor, ancak ana kullanım durumlarını vurguluyor: bağlamsal metinden konuşmaya sentezi, konuşma düzenleme ve gürültü azaltma, diller arası stil aktarımı ve çeşitli konuşma örneklemesi.

Meta’nın gönderisinde, Voicebox’s “Verimli yapay zeka araştırmamızda ileriye doğru atılmış önemli bir adım” dediği göz önüne alındığında, Voicebox’ın erişilebilirlik sonuçları konusunda heyecanlanmamak elde değil. Meta, duyurusunun başında Voicebox’ın “görme engelli kişilerin arkadaşlarından gelen metin mesajlarını kendi sesleriyle duymasını sağlayabileceğini” söyledi.yazmak bunu kabul ediyor.

SAHTE İÇERİKTEN KESİNLİKLE KORKUYORUZ

Forbes dergisinin internet sitesinde yayınlanan makaleye göre uzmanlar, yapay zekanın artan değer ve kapasitesinin, bilinçli bilgisayarların kölesi olmaya mahkum olduğumuz anlamına gelmediğini söylüyor.

Digital Trends’ten Fionna Agomuoh tarafından geçen hafta yayınlanan bir rapora göre, Meta’nın şu anda Voicebox’ı veya kaynak kodunu herkese açık hale getirme planı yok. Agomuoh’un işaret ettiği gibi, FBI “derin sahte içerik” giderek daha fazla endişelenmeye başladı. Agomuoh’un hikayesinde yazdığı gibi, kolluk kuvvetleri, “Şantaj, şantaj ve taciz”Suç içeren suçlar hakkında zamanında uyarılarda bulundu.

Meta, Voicebox’ın halka açık hale getirilmesini engelleme kararının kısmen gelişen AI tabanlı teknolojilerden kaynaklandığını söyledi. “Açıklık ve sorumluluk arasında doğru dengeyi kurmak gerekiyor”yüzünden olduğunu söyledi.

KAYNAK: HABER7

haber-atasehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu