Haber

Mardin’de çiftçilere mercimek ve buğday tohumu dağıtımı

Mardin’de öncelikle atıl durumda bulunan, kurak ve kuraklıktan ziyan gören alanların tarıma kazandırılması için üreticilere 706 ton mercimek ve buğday tohumu takviyesi verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü bünyesinde “Tarım Arazilerin Kullanımının Etkinleştirilmesi” projesi kapsamında Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle buğday ve mercimek ekili alanların artırılması için çalışma başlatıldı.

Bu kapsamında müdürlük bahçesinde düzenlenen merasimde, bin 828 çiftçiye yüzde 75 hibeli 340 ton mercimek ve 366 ton buğday tohumu verildi.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mahmut Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, her vakit çiftçinin yanında olduklarını söyledi.

Çiftçilerin kalkınması, büyümesi ve gelişmesi için önemli manada takviyeler verdiklerini aktaran Demirtaş, şunları kaydetti:

“Tohum Dağıtım Projesi 13 milyon değerindedir. Yaklaşık 3 milyon 200 bin lira katkısını çiftçilerimiz yapıyor. Geri kalan kısmı ise Tarım ve Orman Bakanlığımız ve belediyemiz katkıda bulunuyor. Çiftçilerimize hizmet etmekten büyük bir onur duyuyoruz. İnşallah bu buğdaylarımız ve mercimeklerimiz tekrar toprakla buluşacak. Büyük bir bereketle daha fazla verim gelecek.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların bölgeye çok önemli katkılarının bulunduğunu aktaran Demirtaş, daha fazla üretmeye uğraş edeceklerini vurguladı.

Dünyanın bir besin krizine yanlışsız gittiğini lakin Türkiye olarak badire yaşamadıklarını ve dünyaya katkıda bulunduklarını anlatan Demirtaş, “Cumhurbaşkanımızın özellikle Rusya ve Ukrayna arasında yaptığı tahıl protokolü hakikaten bırakın ülkemizde dünyada bile meyvesini almaya başladı. Dünyaya huzur ve barış geliyor. Bu da bizim açımızdan gurur verici bir tablo” değerlendirmesini yaptı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Menduh Dinler ise tohumların öncelikle atıl durumda bulunan, kıraç, kurak ve kuraktan ziyan gören alanlarda ekileceğini belirterek, çiftçilere iyi olmasını diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu