Ekonomi

Kolorektal kanser için kan testi yüksek doğruluk gösteriyor

PALO ALTO, Kaliforniya – Hassas onkoloji şirketi Guardant Health, Inc. (NASDAQ: GH), kan testi ShieldTM’in ortalama riskli yetişkinler arasında kolorektal kanseri (CRC) tespit etmede umut verici sonuçlar gösterdiğini açıkladı. ECLIPSE çalışmasından elde edilen bulgular 14 Mart’ta The New England Journal of Medicine’da yayınlanacak.

20,000’den fazla hastanın değerlendirildiği çalışma, Shield testinin CRC’li bireyleri belirlemede %83’lük bir duyarlılığa ve %90’lık bir özgüllüğe sahip olduğunu göstermiştir. Duyarlılık özellikle erken evre kanserlerin tespitinde yüksek olup, evre II ve III için %100, patoloji ile doğrulanmış Evre I için ise %65’tir.

Shield’in performansı, genel duyarlılık oranları %74 ila %92 arasında değişen diğer non-invaziv tarama yöntemleriyle karşılaştırılabilir düzeydedir. Bu sonuçlar, Shield testinin bazı hastaların invaziv veya rahatsız edici bulduğu kolonoskopi veya dışkı temelli testler gibi geleneksel tarama yöntemlerine uygun bir alternatif olma potansiyeline işaret etmektedir.

Bu bulguların ardından Guardant Health, Shield için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) bir piyasa öncesi onay başvurusunda bulundu. Laboratuvarda geliştirilen versiyonunun Mayıs 2022’de piyasaya sürülmesinden bu yana, test 20.000’den fazla kişi tarafından tamamlandı ve gerçek dünyadaki klinik ortamlarda test reçete edilen hastalar arasında tamamlanma oranı %90’ı aştı.

ECLIPSE çalışmasının yayınlanması ve FDA başvurusu, Medicare kapsam gerekliliklerini karşılayabilecek KRK için ilk kan bazlı tarama testinin potansiyel onayına yönelik önemli adımları işaret etmektedir.

Amerikan Kanser Derneği, 2024 yılında 150.000’den fazla yeni KRK vakasının teşhis edileceğini tahmin etmektedir. Erken teşhis hayati önem taşır, çünkü erken teşhis edildiğinde 5 yıllık göreceli sağkalım oranı %91 iken, vücudun uzak bölgelerine yayılmışsa bu oran %13’tür.

Guardant Health, özellikle önerilen taramaları yaptırmayan 50 milyondan fazla Amerikalı arasında CRC tarama oranlarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. ECLIPSE çalışmasının sonuçları, Shield testinin erken teşhis oranlarını artırmaya yardımcı olabileceğini ve kolorektal kanserle mücadelede önemli bir ilerleme sağlayabileceğini göstermektedir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu