Haber

KKTC’nin 39. kuruluş yıl dönümü Ankara’da kutlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 39. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Ankara’da kutlama merasimi yapıldı.

Ankara’da bir otelde yapılan törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, KKTC’nin Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, Büyük Birlik Partisi Genel Lideri Mustafa Destici, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende şehitler için hürmet duruşunun akabinde İstiklal Marşı okundu.

Büyükelçi Korukoğlu, merasimde yaptığı konuşmada, KKTC’nin Kıbrıs Türk Halkı’nın onurlu varoluş uğraşının en değerli yapıtı olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk halkının 20 Temmuz 1974 Memnun Barış Harekatı’yla özgürlüğüne ve güvenliğine kavuştuğunu belirten Korukoğlu, KKTC’nin Türkiye’nin desteğiyle varlığı, egemenliği, özgürlüğü ve hakları için yıllarca mücadele ettiğini aktardı.

Korukoğlu, Kıbrıs Türk halkının esarete boyun eğmemek için sayısız şehitler verdiğini belirterek, “Kendi kaderini tayin etme hakkını kullanarak 15 Kasım 1983’te KKTC’yi ilan eden Kıbrıs Türk halkı, 39 yıldır çatısı altında özgürce yaşamakta olduğu, bağımsızlığı ve bekasının güvencesi olan devletini, anavatan Türkiye’den aldığı güç ve dayanakla emin adımlarla geleceğe taşımaktadır.” dedi.

Kıbrıs meselesinin çözümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Korukoğlu, şunları söyledi:

“Tecrübelerimiz Kıbrıs sıkıntısında adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir muahede sağlanmasının lakin adadaki gerçekleri temel alan bir vizyonla mümkün olacağını göstermektedir. Kıbrıs sıkıntısının temelinde yatan temel sorun adadaki iki tarafın statüsü ortasında milletlerarası topluluk tarafından yaratılan eşitsizliktir. Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar, bu anlayışla, Nisan 2021’de Cenevre’de, Kıbrıs Türk halkının devletinin müktesep hakkı olan hâkim eşitliğinin ve eşit memleketler arası statüsünün tescil edilmesini içeren yeni vizyonumuzu resmen ortaya koymuşlardır. Kuşkusuzdur ki, adadaki gerçeklerle uyumlu bu yaklaşım temelinde bir tahlile ulaşılması yalnızca Kıbrıs’a değil, Doğu Akdeniz’in de barış, refah ve istikrarına değerli katkılar sağlayacaktır.”

Korukoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 77. oturumunda yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta halihazırda iki halk ve iki ayrı devletin bulunduğu olgusunun Kıbrıs adasında gerçekleri görmek isteyen herkes tarafından bilindiğine dikkati çektiğini ve uluslararası toplumu KKTC’yi resmen tanımaya davet ettiğini anımsattı.

Bu davetin Kıbrıs konusunda bir dönüm noktası olduğunu kaydeden Korukoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaptığı çağrıdan dolayı müteşekkir olduklarını ifade etti.

Korukoğlu, KKTC’nin 11 Kasım’da Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edildiğini hatırlatarak, “Bu gelişmeyi memnuniyetle selamlıyoruz. Türk Devletleri Teşkilatı gözlemci üyeliğine giden sürecin başarıya ulaşmasındaki desteği için Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ediyoruz. Bu gelişme iki devlet esasına dayanan yeni vizyonumuzun doğru ve gerçekçi bir yaklaşım olduğunu teyit etmektedir.” sözlerini kullandı.

KKTC’nin Ankara Büyükelçiliği, İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde düzenlenen terör saldırısı nedeniyle 15 Kasım’da düzenlenmesi planlanan kuruluş yıl dönümü kutlamasını ertelemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu