Haber

Kamuya ait sosyal tesislerde ‘asgari’ ücretler açıklandı

ANKARA (İGFA) –Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ ile merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, döner sermayeli kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri, kamu bankaları ile eğitim, dinlenme tesisleri, misafirhaneler, kreşler, çocuk bakım merkezleri, spor tesisleri vb. Hırslarından istifade edeceklerden alınacak yemek, konaklama ve diğer hizmet bedellerinin tespitinde ve elde edilen gelirlerin kullanılmasında izlenecek usul ve esaslar belirlendi.

Buna göre kamu kurum ve kuruluşları tarafından işletilen Eğitim ve dinlenme tesislerinden yararlanacak kurum çalışanları,Tesisin özelliklerine göre kişi başı yemek ücretine günlük 84 lira, 70 lira veya 55 lira verecekler. konaklama Söz konusu özelliklere göre fiyat 32 lira, 29 lira veya 25 lira olarak belirlendi. Yaz dönemine denk gelen 1 Temmuz ile 15 Ağustos arasında anlaşılan konaklama fiyatları 42 veya 38 lira olacak.

Rezidans veya bağımsız bölümde buzdolabı ve televizyon bulunanlardan her bir özellik için günlük en az 14 lira, klimalı olanlardan günlük en az 20 lira ek ücret alınacak.

pansiyonlardanKurumun hak sahibi çalışanı gecelik kişi başı en az 42 lira ödeyecek.

KREŞ VE ÇOCUK EVLERİ ÜCRETİ

Kamu kurum ve kuruluşlarının kreş ve çocuk bakımevlerine kabul edilecek memur ve diğer kamu çalışanlarının her bir çocuğu için aylık bakım ücreti 621 lira olarak belirlendi. Belirlenen asgari aylık fiyatların kreş ve çocuk bakımevi hizmetlerini karşılamaya yetmediği durumlarda belirlenen fiyatın üzerinde ücret belirlemeye kurum ve kuruluşlar yetkilidir.

Öte yandan hamam, sauna ve kaplıcaların bir saatlik kullanım ücreti kişi başı en az 52 lira olarak belirlendi.

1 Şubat’ta yürürlüğe girecek olan tebliğin detaylarına ulaşmak için, tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu