Ekonomi

İzmirli Çiçek Üreticileri Sevgililer Günü Öncesi Hasat Koşuşturması Yaşıyor

İzmir’deki çiçek üreticileri 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde hasat telaşı yaşarken, fiyatı belli olan tek gül 75 lira ile 150 lira arasında alıcı buluyor.

Çiçekçiler 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde yoğun bir şekilde çalışıyor. Türkiye kesme çiçek üretiminin yüzde 45’ini oluşturan İzmir’in Menderes ilçesinde çiçekçiler ile gül ve karanfil seralarında hasat yoğunluğu yaşanıyor. Yurt içi ve yurt dışından gelen siparişleri yerine getirmek için yoğun çaba gösteren çiçekçiler, talepten memnun.

Hasat için seraya giden üreticiler, topladıkları çiçekleri önce açık artırmada satıyor, ardından ülkenin dört bir yanındaki alıcılarla buluşturuyor. Müzayedelerde pek çok çeşit çiçek toplanırken, geçen yıl deprem nedeniyle hüzünlü geçen Sevgililer Günü’nün ardından üreticiler bu yıl da beklentilerini yüksek tutuyor. Müzayedede 20 demet gül tanesi 75 lira ile 150 lira arasında, 20 demet gül 500 liradan, 20 demet karanfil ise 50 liradan satıldı.

Gül erken açtı, fiyatlar yükseldi

Çalışmaların küçük olması nedeniyle gül fiyatlarının arttığını belirten İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış, “Burada vatandaşlar dükkânlarına çiçek almak için birbiriyle yarışıyor. Çalışmalar çok çeşitli. Sadece İzmir’den değil Türkiye’nin her yerinden çiçek almaya geliyorum. Çiçekler işin kalitesi açısından.” Çok güzel. Bu sene iklim şartlarından dolayı güllerde sıkıntı yaşadık. Şubat ayında açması gereken güller Ocak ayında açtı. Ürün az olduğu için gül fiyatları arttı. Bütün çiçekler burada açık artırmayla satın alınır. Talep arttıkça fiyatlar da artıyor. “Çıkıyor” dedi.

Aşıkların alabileceği en ucuz hediye ‘çiçek’

Çiçeklere talebin yoğun olduğunu belirten Kış, sözlerine şöyle devam etti:

“Sevgililer Günü tüm dünyada kutlanan bir gün. Bu yılın güzel ve bereketli geçmesini umuyoruz. Geçen yıl güller 75 ile 100 TL arasında satılıyordu. Bu yıl fiyatlar birbirine yakın. Fiyatlar arasında olacak Ürünün kalitesine ve çeşidine göre 75 ve 150 TL. “Alabileceğiniz en ucuz hediye çiçektir. Bugün bir gül alarak sevdiğinizi memnun edebilirsiniz.”

Gül alacaklara tavsiye: “Acele edin”

14 Şubat için gül alacak olanlara seslenen çiçek üreticisi Abdullah Geh, “Bu sene çiçekler erken açtı. Sevgililer Günü’nde sıkıntı yaşadık. Karanfil piyasası normal piyasanın üzerinde ama yeterince umutlu olamayız. 20 demet karanfil 50 ile 70 lira arasında satılıyor. Yaz gülü ise 20 liraya satılıyor.” Salkım güllerin fiyatı 200-250 TL arasında değişirken kışlık, yani Sevgililer Günü için hazırlanan 20’li gül salkımları 500 ile 750 TL arasında satılıyor. Alıcılar Sevgililer Günü için biraz daha erken hareket etmeli. Hızlı hareket etmeliler. Bence Sevgililer Günü’nü beklemesinler, piyasada gül bolluğu var. “Var” dedi.

“Kaliteli çiçekler daha çabuk satılır”

Üretici Saliha Geh, seradan topladıkları çiçekleri demetler halinde toplayıp toplama merkezlerine gönderdiklerini belirterek, “Çiçekleri toplama merkezinden kasa ve barkodlu olarak istediğimiz bölgelere gönderiyoruz. Fiyatı Gönderilen ürün sayısının fazlalığına göre uygun fiyatlı oluyor. Özel bir gün olduğu için fiyatlarımız yüksek. Özellikle alıcılar işi son dakikaya bırakıyor. Kalite. “Gül ve karanfil aslında önceden satılıyor. Karanfilin üretim süreci biraz daha zordur ama gülün yapımı daha kolaydır” diye konuştu.

“En taze çiçekler bahçededir”

Çiçek alırken yaprakların taze olmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Saliha Geh, “Çiçeklerin uçları sarı ise daha önce kesilmiş demektir ve daha az dayanıklıdır ancak hiçbir zaman taze çiçek bulamazlar. Bahçedeki gibi. Müşteriye ulaşana kadar uzun bir süreçten geçiyor. En taze çiçek bahçededir.” – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu