Haber

İsrail Devlet Başkanı Herzog ABD Kongresi’nde konuşuyor

YENİİsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog, ülkesinin kuruluşunun 75. yıl dönümü münasebetiyle ABD’de Senato ve Temsilciler Meclisi’nin ortak oturumunda Kongre üyelerine hitap etti.

Konuşmasında ABD-İsrail ilişkilerinin tarihine de değinen Herzog, babası ve eski İsrail Cumhurbaşkanı Haim Herzog’un İsrail’in kuruluşunun 40. yıldönümünde ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmayı hatırlattı.

ABD’nin kuruluşundan sonra ülkesine verdiği desteğe işaret eden Herzog, İsrail’in Yahudiler, Müslümanlar, Hristiyanlar, Dürziler ve Çerkezlerin ortasında olduğu farklı görüşlere sahip bir demokrasiye dönüştüğünü savundu.

İran vurgusu

Konuşmasının değerli bir bölümünü İran’a ayıran Herzog, “İsrail ve ABD’nin şu anda karşı karşıya olduğu en büyük zorluk muhtemelen İran’ın nükleer programı. İran’ın barışçıl amaçlarla nükleer enerji elde etmeye çalışmadığına şüphe yok.” ifadesini kullandı.

Herzog, İran’ın nükleer faaliyetlerinin Ortadoğu ve ötesinde istikrar için bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

İran etkisindeki ülke ve bölgelerin tam bir yıkım yaşadığını belirten Herzog, “Bunu Yemen, Gazze, Suriye ve Irak’ta gördük. Ukrayna’da yangın çıktı ve acıyı körükledi.” dedi.

Herzog, İran’ın bölgedeki vekilleriyle İsrail devletini yıkmaya ve Yahudileri öldürmeye çalıştığını savundu.

İran’ın nükleer silah yapabilen bir devlet haline gelmesine izin vermenin kabul edilemez olduğunu belirten Herzog, İran’ın uluslararası güvenliğe yönelik tehdidini önlemek için İsrail ve ABD’nin güçlü hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Herzog, ülkesinin bu konuda kararlı olduğunu vurguladı.

Arap ülkeleriyle normalleşme

Herzog, ABD’nin İsrail ile komşuları arasında arabuluculuk yaptığı barışın “Ortadoğu’da devrim yarattığı” görüşünden bahsetti.

Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Fas ile imzalanan Abraham anlaşmalarının ülkesine ve bölgeye olumlu katkılar sağladığını belirten Herzog, şöyle devam etti:

“İsrail, bölgenin ve İslam dünyasının önde gelen ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan Krallığı ile İsrail arasında barışçıl ilişkiler kurulması yönündeki çabalarından dolayı ABD’ye teşekkür ediyor. Bu anın gelmesi için dua ediyoruz. Ortadoğu’da ve genel olarak dünyada tarihin akışı bir dönüşüm olacak.”

Filistin sorunu

İsrail’in bir gün Filistinli komşularıyla barış yapmasını en derin arzusunu dile getiren Herzog, ülkesinin barış yönünde adımlar attığını savundu. Herzog ise şiddeti ve terörü pekiştirdiğini öne sürdüğü Filistinlileri barışı sağlayamamakla suçladı.

“İsrail-Filistin ilişkilerini çevreleyen derin siyasi farklılıklara ve sayısız zorluklara rağmen, ki bunu görmezden gelmiyorum, teröre üstü kapalı veya açık bir şekilde göz yumulurken veya meşrulaştırılırken barıştan söz edilemeyeceği açık olmalıdır. Gerçek barış şiddete dayanamaz. dedi İsrail Cumhurbaşkanı. söz konusu.

Eleştiriye “Yahudi düşmanlığı” yanıtı

Herzog, İsrail politikalarını eleştiren bazı ABD’li milletvekillerine atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Bu meclisin saygın üyeleri de dahil olmak üzere arkadaşlar arasında yapılan eleştirileri göz ardı etmiyorum. Her zaman kabul etmek zorunda olmasam da özellikle arkadaşlardan gelen eleştirilere saygı duyuyorum. İsrail devletinin var olma hakkı Yahudi halkının kendi kaderini tayin hakkını sorgulamak yasal diplomasi değil, antisemitizmdir.”

Bu bağlamda Herzog, Ulusal Anti-Semitizmle Mücadele Stratejisi’ni yayınlayan ABD Başkanı Joe Biden’a övgüde bulundu.

Yargı reformu tartışmalarında demokrasi vurgusu

Ülkesinde tartışmalı yargı reformunun yol açtığı huzursuzluğa değinen Herzog, İsrail demokrasisini savundu. Herzog, “İsrail demokrasisinin kusurlarının farkındayım ve en iyi dostlarımızın sorduğu soruların farkındayım.” dedi. Ancak İsrail demokrasisinin güçlü ve dirençli olduğunu söyledi.

“Ulus olarak, ne kadar uzun sürerse sürsün birbirimizle konuşmanın bir yolunu bulmalıyız. Başkan olarak, geniş bir kamuoyu mutabakatına ulaşmak ve İsrail devletinin demokrasisini korumak ve savunmak için her şeyi yapmaya devam edeceğim. ” mesajını verdi.

Bazı Demokratlar oturuma katılmadı

Rashida Tlaib, Cori Bush ve Bernie Sanders ile daha önce Herzog’un konuşmasını boykot edeceklerini söyleyen milletvekilleri İlhan Omar ile oturuma katılmamayı planladıklarını belirten milletvekilleri Jamaal Bowman ve Alexandria Ocasio-Cortez katılmadı. oturum.

İsrail’in “ırkçı bir devlet” olduğunu belirten ancak daha sonra bu konuda özür dileyen milletvekili Pramila Jayapal, başka bir programla çeliştiği gerekçesiyle oturuma katılmadı.

“İsrail’in ırkçı bir devlet olmadığını” belirten ve bu ülkeyi destekleyen karar taslağı dün ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi.

Herzog, 1987’de eski İsrail Cumhurbaşkanı olan babası Chaim Herzog’un ardından ABD Kongresi’ne hitap eden ikinci İsrail Cumhurbaşkanı oldu.

Herzog’un ağabeyi Michael Herzog da şu anda İsrail’in Washington Büyükelçisi olarak görev yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu