Haber

İspanya’da sandıktan aşırı sağcı bir hükümet çıkabilir

İspanya’da bugün erken genel seçimler yapılıyor. Anketler, 2018’den beri ülkeyi yöneten ve Ocak 2020’den bu yana azınlık hükümeti olarak iktidarda olan Sosyalist Parti’nin seçimlerden galip çıkacağını öngörüyor.

Kamuoyu yoklamalarına göre seçimin favorisi muhalefetteki muhafazakar Halk Partisi. Ancak Halk Partisi’nin tek başına çoğunluğu sağlayamayacağı tahmin ediliyor. İktidar için ihtiyaç duyduğu ortağın ise sağcı popülist Vox olması kuvvetle muhtemel görülüyor. Vox, düzensiz göçmenleri ülkeye sınır dışı etme, LGBTİ+ haklarını, kürtaj hakkını ve hayvan haklarını kısıtlama sözü veriyor.

İtalya, Macaristan ve Polonya gibi ülkelerden sonra İspanya’da da sağa kayma ihtimali nedeniyle bugün ülkede yapılan genel seçimler tüm Avrupa’da yakından izleniyor.

Yaklaşık 37 milyon 500 bin seçmenin bulunduğu ülkede vatandaşlar hem parlamentonun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nin hem de parlamentonun üst kanadı olan Senato’nun üyelerini belirlemek için oy kullanıyor. Bugün yapılacak seçimler sonucunda 350 milletvekili ve 208 senatör belirlenecek.

Halk Partisi anketlerde önde

Anketlere göre muhafazakar Halk Partisi 131’e karşı 151 milletvekili şansına sahip. Kamuoyu yoklamaları, sağcı popülist Vox’un da sağcı bir hükümetin kurulmasını sağlayacak kadar milletvekili çıkarabileceğini gösteriyor. İktidar olabilmek için iki partinin toplam milletvekili sayısının en az 176 olması gerekiyor. Öte yandan seçim sonuçlarına ilişkin bazı tahminler, iki partinin kazanacağı toplam milletvekili sayısının bu sayının altında kalabileceğini gösteriyor.


Halk Partisi lideri Alberto Nunez FeijooFotoğraf: Miguel Candela/Zuma/IMAGO

İktidardaki Sosyalist Parti’nin asgari ücretten emekli maaşlarının artırılmasına, işsizliğin azaltılmasından yeni istihdam alanlarının yaratılmasına, enflasyonun dizginlenmesinden enerji fiyatlarının düşürülmesine kadar pek çok alanda başarılı bilançosuna rağmen 98 ila 115 arasında milletvekili seçmesi bekleniyor. İçinde solcu grupların da yer aldığı SUMAR ittifakının da 25-39 milletvekili çıkarabileceği belirtiliyor. Ancak SUMAR’ın partisi ve iktidardaki sosyalist Başbakan Pedro Sanchez’in toplamda 176’ya ulaşmayacağı tahmin ediliyor.

Neden erken seçim yapıldı?

İspanya’da seçimler başlangıçta Aralık 2023 olarak planlanıyordu. Ancak Mayıs ayında yapılan bölgesel seçimlerde Sanchez hükümeti yenilgiye uğrayınca erken seçim kararı alındı.

İspanya’daki seçimler AB dönem başkanlığı ile aynı zamana denk geldiği için Birlik tarafından yakından takip edilmektedir. Nitekim dönem başkanı İspanya ve AB, bütçe ve borçlanma gibi Birliğin değerli alanlarında yapılacak reformlar üzerinde çalışıyorlar.

Siyasi gözlemciler, 1936-1939 ortasında yaşanan acımasız iç savaşın yaralarının hala sarılmadığını hatırlatıyor ve Halk Partisi’nin sağcı popülist Vox ile koalisyon kurması halinde 1975’te sona eren diktatör Franco rejiminin ardından yelpazenin en sağında bir partinin iktidara geleceğine dikkat çekiyor.

Seçim merkezleri yerel saatle 20:00’de kapanacaktır. İlk sonuçların saat 21:00’de açıklanması bekleniyor. Ülkede 2,5 milyon seçmenin mektupla oy kullandığı kaydedildi.

Reuters, AFP / ETO, EC

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu