Haber

Hulusi Akar 2022’de yoğun diplomatik çalışmalar geçirdi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2022 yılını başarılı diplomasi faaliyetleriyle geçirdi.

Akar, başta ABD, Fransa, İtalya, İspanya ve NATO üyelik süreçleriyle gündeme gelen Finlandiya ve İsveç’in savunma bakanları olmak üzere birçok mevkidaşıyla 141 kez yüz yüze görüştü, 55 telefon görüşmesi yaptı ve 9 ülkeyi ziyaret etti

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş, Akar’ın savunma ve güvenlik diplomasisinde de yoğun bir şekilde yer aldı. Akar, bu kapsamda Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile birçok kez hem telefonda hem de yüz yüze görüştü.

“Kırmızı çizgi” diplomasisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşın yol açtığı küresel gıda krizini önlemek amacıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

“Lider Diplomasisi”Akar, görevi yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda hububat koridoru için de yoğun çalışmalar yürüttü.

Bu kapsamda Akar’ın girişimiyle Rusya ve Ukrayna’nın savunma bakanlıkları harekete geçti. “kırmızı cizgi” kurulmuş. Savunma bakanlıklarından orgeneral rütbesinde bir görevli görevlendirilir. “kırmızı cizgi”Bu kapsamda doğrudan temas hatları açık tutulmuştur.

Karadeniz Tahıl İşletmesi belgesi imzalandı

Telefon diplomasisi ve yoğun görüşmelerin ardından Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM askeri heyetleri Kalender Köşkü’nde bir araya geldi.

Çalışmaların olumlu sonuç vermesinin ardından 22 Temmuz’da Karadeniz Tahıl Girişimi belgesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in başkanlığında imzalandı.

Belgenin imzalanmasının ardından İstanbul’da Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM yetkililerinin görev aldığı Ortak Koordinasyon Merkezi kuruldu. “tahıl koridoru”oluşturuldu.

Gıda krizinin aşılmasında önemli rol oynuyor “tahıl koridoru”29 Ekim Sivastopol saldırısının ardından Rusya Federasyonu tarafından askıya alındı. Bunun üzerine Türkiye yoğun diplomatik çalışmalarına devam etti ve 2 Kasım’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile tahıl koridorunun yeniden açılacağı kamuoyuyla paylaşıldı.

“Koca Yusuf”lar evine döndü

İnsani yardım getirmek ve Türk vatandaşlarını tahliye etmek için gittikleri Ukrayna’da havalimanının kapanması nedeniyle Borispol Havalimanı’nda kalan iki Türk Silahlı Kuvvetleri. “A400M”Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Akar’ın talimatıyla gerçekleştirdiği toplantıların yoğun trafiği de nakliye uçağının dönüşünde etkili oldu.

Koşulları yakından takip edilen ve bakımları düzenli olarak yapılan dev nakliye uçağı, en uygun koşullar sağlanır sağlanmaz 20 Aralık’ta yurda döndü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçak çalışanına telefonda seslendi. Bu sıkıntılı anda uçaklarımızı getirdiniz, milletim adına sizleri tebrik ediyorum.Akar’a seslenirken Uçaklarımız sağ salim eve döndü ve bu hikaye sorunsuz bir şekilde tamamlandı.açıklama yaptı.

Milli Savunma Bakanı Akar, değerli görüşmelerinin ortasında ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile yaptığı görüşmelerde de yer aldı. ABD’li mevkidaşı ile hem telefonda hem de yüz yüze görüşen Akar’ın görüşmelerinde terörle mücadelenin yanı sıra ABD’den 40 adet F-16 Viper uçağı tedarik edilmesi ve 79 uçağın modernizasyonu konuları da gündeme getirildi. yüz. Akar temini faaliyetleri hakkında gazetecilere, Şimdi sorunun ABD tarafından olumlu bir şekilde çözülmesini bekliyoruz.açıklama yaptı.

İngiliz ve İtalyan Savunma Bakanlarının katılımıyla üçlü toplantı

Akar, savunma ve güvenlik diplomasisi kapsamında İsrail’den 12 yıl sonra savunma bakanlığı düzeyinde yaptığı ilk ziyarette İsrail Savunma Bakanı Benjamin Gantz ile de bir araya geldi. Ayrıca Akar, NATO üyelik süreciyle gündeme gelen İsveç ve Finlandiya’nın savunma bakanları ile farklı görüşmelerde bulundu. Akar, terör örgütünün provokatif eylemlerine karşı her iki ülkenin de somut adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Bakan Akar, İtalya ve İngiltere savunma bakanlarını İstanbul’da ağırladı. İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ve İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın katılımıyla İstanbul’da Bakan Akar’ın ev sahipliğinde üçlü bir toplantı gerçekleştirildi. Görüşmede, ülkeler arasındaki savunma ve güvenlik konuları ile savunma sanayii, askeri eğitim iş birliği ve dünyadaki ve bölgedeki son gelişmeler hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Birçok uluslararası toplantı gerçekleştirdi

Altı video konferans toplantısına Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bulgaristan Savunma Bakanı Dragomir Zakov, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Romanya Savunma Bakanı Vasile Dincu, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze de katıldı. Türkiye’nin daveti ve koordinasyonunda gerçekleştirilen toplantıda bölgesel savunma ve güvenlik konuları ele alındı.

Bunların yanı sıra Azerbaycan Savunma Bakanı General Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze’nin katıldığı Gürcistan-Azerbaycan-Türkiye Savunma Bakanları Toplantısı’nın dokuzuncusu Akar’ın ev sahipliğinde Kayseri’de gerçekleştirildi.

Moskova’da önemli buluşma

Bakan Akar, 2022’nin son günlerinde değerli bir görüşme gerçekleştirdi. Akar’ın Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri Hakan Fidan ile gittiği Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye Savunma Bakanı Ali ile bir araya geldi. Mahmud Abbas ve iki ülkenin istihbarat liderleri.

Söz konusu görüşme, Akar’ın yıl içinde attığı değerli savunma ve güvenlik diplomasisi adımlarının ortasında gerçekleşti.

cavdirhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu