Yaşam

Genç piyanist Can Saraç Mariinsky Orkestrası ile sahnede

Piyano eğitimine Türkiye ve Almanya’da devam eden 16 yaşındaki genç piyanist Can Saraç, St. Petersburg’daki Mariinsky Tiyatrosu’nda başarılı sanatçının yönetimindeki Mariinsky Orkestrası ile 4 Şubat’ta sahne alacak. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın müzik direktörü ve ilk şefi olan şef Cemi’i Can Deliorman, bu dönemden itibaren Mariinsky’de konuk şef olarak görev yapacak. .

Konser programında Ferit Tüzün Türkçe Capriccio ve Beethoven 7. Senfonisi, şef Cemi’i Can Deliorman yönetimindeki Mariinsky Orkestrası tarafından seslendirilecek. L. van Beethoven’ın 2. Piyano Konçertosu’nu solist olarak seslendirecek olan Saraç, geçtiğimiz aylarda İtalya’daki Piyano Akademisi Eppan’da kazandığı “Michelangel Ödülü” ile keyifli bir başarıya imza attı.

2022 yılında yeniden Rusya’nın kuzey başkenti sayılacak olan St. Petersburg. St. Petersburg’daki tarihi Hermitage Müzesi ve Moskova’daki GES-2 Müzesi’nde Pianissimo Live serisi kapsamında solo konserler veren Saraç, Almanya’daki Münih Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. Michael Schäfer ile devam ediyor.

Türkiye’de çalışmalarını Gökhan Aybulus’la sürdüren Prof. Can, geçen yıl ABD’nin Teksas eyaletinde dört yılda bir düzenlenen ve dünyanın en önemli festivallerinden biri olarak kabul edilen The Cliburn Junior’a “Festival Sanatçısı” olarak katılan ilk Türk piyanist oldu. Dünyanın prestijli organizasyonları.

(KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

dargecithaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu