Ekonomi

Faiz oranları daha da yükselir mi? Merkez patronundan “Devam” sinyali

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’in atanmasıyla Merkez Bankası Başkanlığı görevi Hafize Gaye Erkan’a verildi. Göreve geldiği iki aylık dönemde faiz oranlarını sert bir şekilde artıran Erkan, politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 17,5’e indirdi. Bu gelişmenin ardından faiz artışlarının devam edip etmeyeceği merak edilirken Erkan, konu hakkında değerli açıklamalarda bulunarak “devam” sinyali verdi.

“DEVAM EDECEĞİZ”

Yılın 3. Enflasyon Raporu’nu açıklayan Erkan, “Temel hedefimiz fiyat istikrarı. Enflasyonu kalıcı olarak düşürmek için parasal sıkılaştırma sürecini başlattık. Enflasyonda belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmayı gerektiği kadar kademeli olarak güçlendireceğiz. Ayrıca Faiz artırımları, seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları aldık ve almaya devam edeceğiz.” ” terimlerini kullandı.

KADEMELİ ARTIŞ BEKLENİYOR

Erkan, “Adımları sıkılaştırarak devam edeceğiz” mesajıyla faiz artışlarının devam edeceği mesajını verdi. Merkezin önümüzdeki günlerde faiz oranlarını kademeli olarak artırmaya devam etmesi bekleniyor.

incesuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu