Haber

Emeklilere ek zam yapılacak mı? Asgari emekli maaşı ne kadar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalara milyonlarca emekli kilitlendi. Taban ücret ve emekli aylıklarına ilişkin olarak Erdoğan, “Bütçe gelirlerini artırma ve bütçe dışı kaynak sağlama çalışmalarımızın başarısını gördükçe, mağdur olan herkesin gönlünü mutlaka kazanacağız.” İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşına ilişkin açıklamaları…

ERDOĞAN’DAN EMEKLİ MAAŞ AÇIKLAMASI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından değerlendirmelerde bulundu. Emeklilere değerli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Asgari Ücret ve Emekli Maaşı konusunda bir tedirginlik var. Kamu çalışanını, memuru ortada bırakmadığımız gibi, çalışanından emeklisine kadar kimsenin de mağduriyetinin kalıcı olmasını istemiyoruz. Ek bütçede deprem bölgesinin gelişimini sağlayacak projelere yer verdik. Hem bütçe gelirlerini artırma hem de bütçe dışı kaynak sağlama çabalarımızın sonuçlarını gördükçe, mağdur olan herkesin gönlünü mutlaka kazanacağız. Yılbaşına doğru çok gecikmeden sonuçlanmasını bekliyoruz. Milletimizin bize güven duymasını ve ülkesinin geleceğine sahip çıkmasını istiyorum.”

ŞİMDİ EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR?

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaşlarına yılın ikinci yarısında yüzde 19,77 zamla kavuşacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşlarında ek bir güzelleştirme yapılacağını açıkladı. Emeklilere uygulanacak sosyal yardım payı TBMM’de görüşülen yasa tasarısında yer aldı.

Buna göre SSK ve Bağ-Kur ile Emekli Sandığı emeklilerine yüzde 25 zam yapılacak.

Ancak, asgari emekli maaşı artırılmayacaktır.

Temmuz ayındaki yüzde 25’lik zam kök maaşlara uygulanacak. Geçen Mart ayında en düşük emekli maaşını 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkaran düzenleme sonrası aradaki fark Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

2023 Ocak ayında 5 bin 517 lira emekli maaşı alan emeklinin maaşı, Nisan ayında alınan kararla 7 bin 500 liraya yükseldi.

haber-bozkir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu