Haber

Elbistan’ı yerle bir eden Çardak Fayı’nın 12 bin yıldır yattığı ortaya çıktı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak başkanlığındaki ekip, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremin meydana geldiği Çardak Fayı’nın röntgenini çekiyor.

Santimetre hassasiyette ölçümler yapıldı

İTÜ ekibi, Elbistan, Göksun, Ekinözü ve Nurhak ilçelerinde özellikle ulaşımın olmadığı bölgelerde fay sınırında drone ile santimetre hassasiyetinde ölçümler yapıyor.

Cenk Yaltırak, Nurhak ilçesine bağlı Barış Mahallesi’nde yapılan ölçümlerde şu ana kadar elde ettikleri bulgular hakkında bilgi verdi.

“Yüzeyde büyük hasar var”

Çardak Fayı İçin ‘oyunu değiştiren bir hata’Yaltırak dedi ki:

Daha önce uydu görüntüleri ile Çardak Fayı ile ilgili bir çalışmamız olmuştu. Bu çalışmada gördüğümüz anormallikleri doğrulamak için saha çalışması yapıyoruz. Saha çalışmasında ayrıca çok hassas uydu verilerini kontrol eden drone ölçümleri yapıyoruz. Yüzeyde büyük hasar var. Burada kırılma da hızla yol altında. Bugünkü tespitlerimizde yaklaşık 8 metrelik bir atılım var. Bu olay daha önce yaşanmıştı.

Yanal atımlar tespit edildi

Yaltırak, Çardak fayı üzerindeki depremin dünya deprem literatüründe değerli bir yer tutacağını söyledi. “Bu faydaki yanal yer değiştirme tespit ettiğimiz kadarıyla 12 metrenin üzerinde. En büyük atlayışı 12,5 metrede bulduk. 8-10 metre arasında yanal kaymalar da tespit ettik.”şeklinde konuştu.

“Büyük ihtimalle binlerce yıl deprem olmayacak2.

Yaltırak, Çardak Fayı’nın 10-12 bin yıldır sarsıntı üretmediğini söyledi. “Bu hata çok uzun süre bekledi. Bu fayda yaklaşık 10-12 bin yıldır herhangi bir deprem aktivitesi yaşamamıştır. Buradaki hareket hızına bağlı olarak büyük ihtimalle binlerce yıl deprem olmayacak.”söz konusu.

selendi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu