Sağlık

Batı Diyeti Çocuklarda Astım Sıklığını Artırıyor

Son yıllarda çocukluk çağında astım, egzama ve besin alerjileri gibi kronik hastalıkların görülme sıklığı artmıştır. Bu artıştan çevresel faktörler, çağdaş yaşam tarzı ve beslenmedeki değişiklikler sorumlu tutulmaktadır.. Türk Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Betül Karaatmaca ise Akdeniz diyetinin astıma karşı koruduğunu vurguladı.

Bağırsaklarımızda bizimle dost olarak yaşayan ve bağışıklık sistemimizi destekleyen mikrobiyotamız, yaşamın ilk yıllarında anne sütü ile zenginleştirilerek gelişmeye başlar. Bağırsakları bir kale duvarı gibi mikrop ve alerjenlerden koruyan mikrobiyotamız; Besinlerin sindirilmesi, vitaminlerin sentezi, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi, zararlı mikropların yok edilmesi, toksinlerin ve kanserojenlerin uzaklaştırılması gibi görevleri yerine getirir. Modern yaşam biçiminde özellikle işlenmiş ve hazır gıdaların bağırsak mikrobiyotasını olumsuz etkilediğini, çocuklarda alerjik hastalıkların artmasına neden olduğunu belirten Dr. Türk Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Betül Karaatmaca bu durumu ortaya koyan bilimsel çalışmaları ve astıma karşı koruyucu besin önerilerini paylaştı.

Bağırsak Mikrobiyotasının Azalan Çeşitliliği, Alerjenlere Duyarlılığı Artırır

Bağırsak mikrobiyotamızı ve bağışıklığımızı destekleyen en değerli besinlerden biri de lifli besinlerdir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir çalışmada, haftada 30 farklı türde bitkisel besin tüketenlerin bağırsak mikrobiyotasının en güçlü olduğu ortaya çıktı. Bağırsak mikrobiyotasının içeriğini değiştirmek, bağışıklık sistemini etkiler ve zararlı mikroplara ve alerjenlere karşı duyarlılığın artmasına neden olabilir.

Akdeniz Diyeti Astımdan Korur

Pediatrik Alerji ve İmmünoloji   Yakın zamanda Journal of Immigration dergisinde yayınlanan bir makalede, Batı tarzı beslenme dediğimiz hazır gıdaların fazla tüketiminin çocuklarda astım sıklığını artırdığı, buna karşılık Akdeniz tipi beslenmenin çocuklarda astım görülme sıklığını artırdığı ortaya kondu. koruyucu. Ayrıca tek tip beslenme yerine günlük beslenmede beslenme çeşitliliği sağlanırsa yaşamın ilk yıllarında 6 yaşında astım görülme sıklığının azaldığı belirtildi. Günlük diyete eklenen her farklı besinin astım riskinde %26 oranında azalma olduğu bildirilmiştir.

Meyve, Sebze, Balık ve Yoğurttan Güç Alan Bir Diyet Astım Riskini Azaltır

Avrupa’nın birçok ülkesinden çocukların gebelikten itibaren uzun süre takip edildiği bir diğer çalışmada; Meyve, sebze, balık ve yoğurtta güçlü bir diyetin tekrar tüketilmesi, 6 yaşında astım riskini azalttı. Özetle bu araştırmalar bize, bağırsaklarımızdaki yani mikrobiyotamızdaki güzelim mikropları doğal ve tek tip besinlerle değil, çok sayıda besinle beslersek astıma yakalanma riskimizin azaldığını söylüyor.

Doğru Beslenme Uzun Süreli İlaç İhtiyacını Ortadan Kaldırır

Tüm bu bilgiler ışığında hem kendimizi hem de çocuklarımızı alerji, romatizma gibi hastalıklardan korumak, güçlenmek için işlenmiş gıdalardan uzak, çeşitli lifler içeren Akdeniz tipi sağlıklı bir beslenme düzeninin uygulanması uygun olacaktır. bağırsak mikrobiyotamız. Diyetimizi düzenleyerek hastalık riskimizi azaltabilir ve böylece uzun süreli ilaç ihtiyacını ortadan kaldırabiliriz. “Tıbbın Babası” Hipokrat’ın dediği gibi, “Bütün hastalıklar bağırsaklarda başlar. Bağırsak hastaysa, vücudun geri kalanı da hastadır.”

Türk Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AID) Hakkında:

Ülkemizde alerji ve immünoloji alanında kurulan ilk dernek olan Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD), yetişkin-çocuk alerjisi ve klinik immünoloji uzmanlarını tek çatı altında toplamaktadır. Allerji ve Klinik İmmünoloji biliminin ve hizmetinin ülkemizde gelişmesine katkıda bulunmayı ve toplumu alerjik – immünolojik hastalıklar konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan AİD, uluslararası katılımlı kongreler ve bilimsel toplantılar düzenlemekte, branş doktorları ve ilgili sağlık çalışanları en son bilgilerle güncellenir. Uluslararası bilimsel kuruluşlarla (AAAAI, EAACI, SIAF, WAO) işbirliği yapan dernek, bu işbirlikleri ışığında uluslararası kuruluşlar tarafından düzenlenen kongre ve kursları başarıyla düzenlemiş ve ülkemizi başarıyla temsil ederek bilimin ilerlemesine değerli katkılar sağlamıştır. . Farkındalığı yeniden artırma misyonuyla öne çıkan dernek, üyelerinin bilimsel toplantılara katılmaları için maddi destek sağlamakta, dernek üyeleri dışında ücretsiz olarak kurslar ve okullar şeklinde çeşitli eğitim toplantıları düzenlenmektedir. dernek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

saraykentajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu