Haber

Bakan Özhaseki: Birçok Avrupa ülkesi böyle bir depremi kaldıramaz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 6 Şubat Kahramanmaraş depremine vurgu yaparak, “Avrupa’nın pek çok ülkesi böyle bir depremi kaldıramaz. ‘Temsil ettiğimiz bazı ülkelerde öyle olsa bile’ gibi ifadelere sıklıkla rastlıyoruz. Bu depremin yarısını kaldıramayız.”

İLBANK tarafından ‘Çevresel ve Sosyal Yönetim Sistemi’ toplantısı Ankara’da bir otelde gerçekleştirildi. Toplantıda İLBANK’ın yerel yönetimlere sağladığı destekler kaydedildi. Toplantıya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Dünya Bankası Türkiye Ülke Müdürü Humberto Lopez, Dünya Bankası Bölge Müdürü Sameh Wahba ve Dünya Bankası yetkilileri katıldı.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Müdürü Humberto Lopez, burada yaptığı konuşmada Çevresel ve Sosyal Yönetim Sisteminin faydalarına dikkat çekerek, ülkelerin politikalarını bu sistemi kullanmaya teşvik ettiğini belirtti.

Türkiye’nin söz konusu sisteme girmek için önemli bir adım attığını vurgulayan Lopez, şöyle konuştu: “Ülkelerin Dünya Bankası’ndan daha fazla faydalanması değerli bir fırsat ve araç. Bu sistem sayesinde operasyonların sürdürülebilirliğini sağlıyoruz. Operasyonlarımız çok daha üst düzeyde işleyecek.” “Ana gündemimiz, ülkelerin çevresel ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasına önem vermek. Ancak bu noktada ülkeleri ikna etmekte zorlanıyoruz. Ellerinde yoksa, güncellemelerini her zaman teşvik etmeye çalışıyoruz.”

Bakan Özhaseki konuşmasında, 6 Şubat depremi sonrası ve beklenen Marmara depremine karşı bölgede yapılan çalışmalara odaklandıklarını belirtti.

“680 bin civarında konut, 70 bin işyeri yıkıldı.”

6 Şubat depreminin yıkıcı etkisini hatırlatan Bakan Özhaseki, “Yeryüzünde, yerleşim yerlerinin çok yakınında 7.6 ve 7.7 büyüklüğündeki büyük bir depremi yaklaşık 3 dakika boyunca atlattık. Bu depremin hasarı büyüktü. 14 milyon kişi öldü.” Halkımız etkilendi, 11 şehrimiz doğrudan zarar gördü.Bu depremlerde 53 bin 500 kardeşimizi toprağa verdik. Yıkılan veya yıkılmak zorunda kalan toplam bina sayısına baktığımızda 680 bin civarında konut, 70 bin civarında işyerinin yıkıldığını gördük.”

“Köylerimizde 50 bin civarında çelik ev yapıyoruz”

Depremde evleri yıkılan hak sahipleri için 307 bin konutun bir kısmında ihalenin, bir kısmında da kaba inşaatın tamamlandığını anlatan Bakan Özhaseki, “Köylerimizde 50 bine yakın çelik ev yapıyoruz. Şehirlerin meydanlarını yapıyoruz, İLBANK’ın sağladığı kredileri altyapı için kullanıyoruz.”

“Avrupa’nın pek çok ülkesi böyle bir depremi kaldıramaz”

Yurt dışından yabancı misyon şeflerinin deprem bölgesine inceleme yapmak için geldiğini belirten Özhaseki, “Dost ülkelerimizden, Türkiye’yi yakından tanıyan insanların çalışmalarında, incelemelerinde sürekli dile getirdiği bir konu vardı. Bu deprem büyük bir depremdir. Birçok Avrupa ülkesi böyle bir depremle baş edemez.” “Temsil ettiğimiz bazı ülkelerde bu depremin yarısı olsa bile altından kalkamayız” gibi ifadelerle sık sık karşılaştık” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, geçen hafta deprem bölgesinde 46 bin konutun teslimini yaptıklarını hatırlatarak, “Bir-iki ay içinde 30 bin konutun daha teslimini yapacağız. Bunları söylemek kolay. Söylemesi çok kolay.” 50 bin, 100 bin gibi rakamların aynı anda söylenebileceğini söylüyorum.” Yaparız. Bazen inşaat işleriyle ilgili ileri geri konuşanlara şunu söylüyorum: Evinizin bir banyosunu yenilemek istiyorsanız. Fayans ve muslukları değiştirmek isterseniz kaç gün sürer? Bir açıklama yaptı.

Bakan Özhaseki’nin açıklamalarının ardından hatıra fotoğrafı çektirildi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu