Ekonomi

ABD tüketici fiyatları Ocak ayında beklenmedik bir şekilde arttı

Ocak ayında ABD’de tüketici fiyatları artan konut ve sağlık harcamalarının etkisiyle beklentilerin üzerinde arttı. Çalışma Bakanlığı Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini ölçen tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Aralık ayındaki %0,2’lik artışın ardından %0,3 arttı. TÜFE’deki bu artış enflasyonun hala mevcut olduğunu ancak 2022’deki önemli artışın ardından genel eğilimin aşağı yönlü olduğunu gösteriyor.

Ocak ayına kadar olan 12 aylık dönemde TÜFE, Aralık ayında kaydedilen %3,4’lük artışa göre hafif bir düşüş göstererek %3,1 arttı. Bu artış, ekonomistlerin aylık yüzde 0,2, yıllık ise yüzde 2,9 artış beklediği tahminlerinin üzerinde gerçekleşti. Tüketici fiyat enflasyonundaki yıllık zirve Haziran 2022’de %9,1 olarak gerçekleşti ve bu o zamandan bu yana bir ılımlılaşmaya işaret ediyor.

Çalışma İstatistikleri Ofisi, geçtiğimiz Cuma günü açıklanan TÜFE verilerinde yıllık revizyonlar yaptı. Bu revizyonlar mevsimsel faktörlerde ve mevsimsel dalgalanmaları bilgilerden arındırmak için kullanılan modelde yapılan değişiklikleri içermektedir. Ayrıca Ocak ayı TÜFE hesaplamasında yeni ağırlıklar uygulanarak konuta verilen ağırlık artırılırken, sıfır ve ikinci el otomobile verilen ağırlık azaltıldı. Metodolojideki bu değişiklik, bazı ekonomistlerin geçici olabileceğine inandığı Ocak ayı enflasyonunun beklenenden daha güçlü çıkmasına katkıda bulunmuş olabilir.

Enflasyondaki yükselişe rağmen mali piyasalar, Federal Rezerv’in Mayıs ayı başlarında faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceğini öngörürken, diğerleri, sıkı işgücü piyasası ve sürekli yüksek hizmet enflasyonu göz önüne alındığında Haziran ayının daha muhtemel olduğunu öne sürüyor. Fed, temkinli yaklaşımını vurgulayarak, borçlanma maliyetlerini düşürmeyi düşünmeden önce her zaman enflasyonun yavaşladığına dair net işaretler bekleyeceklerini belirtti.

Mart 2022’den bu yana Federal Reserve, politika faizini toplam 525 baz puan artırarak mevcut aralığı %5,25 ila %5,50’ye getirdi. Bu onların enflasyonu yönetme stratejilerinin bir modülü olmuştur.

Dalgalı gıda ve enerji sektörlerini hariç tutan çekirdek TÜFE’ye bakıldığında, Aralık ayındaki %0,3’lük artışın ardından Ocak ayında %0,4’lük bir artış yaşandığı görülüyor. Yıllık bazda ise çekirdek TÜFE, Ocak ayında %3,9 ile Aralık ayındaki artış hızını korudu.

Tüketici fiyatları yüksek kalmaya devam etse de Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon ölçümleri iyileşti. Fed’in %2’lik enflasyon hedefi için kullandığı kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi, üçüncü çeyrekteki %2,6’nın ardından dördüncü çeyrekte yıllık bazda %1,7 arttı. Gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek PCE fiyat endeksi %2,0 arttı ve önceki çeyreğe göre değişmedi.

Yıl genelinde kira artışlarının ılımlı seyredeceği beklentisiyle enflasyon görünümü oldukça olumlu değerlendiriliyor. Ancak, Kızıldeniz taşımacılığında aksamalar ve Panama Kanalı’ndaki kuraklık koşulları nedeniyle yenilenen tedarik zinciri sorunları gibi gelecekteki enflasyon rakamlarını etkileyebilecek riskler de mevcut.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mamak Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu